28. Hafta Gebeliğinizde İçinizde Neler Oluyor?

28. Hafta Gebeliğiniz De İçinizde Neler Oluyor; artık gebeliğinizin sona ermesine yalnızca üç ayınız kaldı, bence bu süreyi çok daha iyi değerlendirin ve mucize yaratılmasına aracılık yapacağınızın farkın da olun. Bu aylar da ve ilerleyen aylarda da kendinizi iyice irileşmiş, hantal ve belki de unutkan hissedebilirsiniz. Son haftalara doğru bebeğinizin yağ depolamaya başlaması ile de ağırlığınız her geçen gün artacaktır. Buna nazaran bebeğiniz her geçen gün hareketini artıracaktır. Bu haftalar da doğarsa özel bir bakım ile yaşama şansına bile sahiptir.

Özellikle bu aydan sonra dik durmaya ve sırtınızı kamburlaştırmamaya dikkat edin. Fazla kilolarınız karnınızla birlikte vücudunuzun her yerine kalça ve uyruklarınıza kadar dağılacak ve kendini belli edecektir. Memelerinizdeki damarlar bu aylardan sonra kendini daha da belirginleştirecektir. 28. hafta sonuna doğru almış olmanız gereken kilo yaklaşık 9- 10 kg arasında olmalıdır. 

hamilelikte 7. ay

Bebeğinizin boyu yaklaşık 37 cm dir ve ağırlığı ise neredeyse 1 kg a yaklaşmıştır.

Vücudunuzda Kendini Belli Eden Diğer Gelişmeler Nelerdir?

– Midenizde ki yanma, sindirim güçlüğünüz ve kramplar bu aylardan sonra sizi daha çok rahatsız edecektir.

– Karnınız da ve göğüsleriniz de kırmızı renkli çatlakların oluşması normaldir hatta bacaklarınızda bile çatlaklar oluşacaktır; çünkü vücudunuz çok fazla genişliyor.

– Psikolojik ve iç güdüsel olarak doğumunuz ve bebeğiniz ile ilgili garip, korkutucu rüyalar görmeniz de mümkün. Bu rüyaların bir diğer nedeni ise rahat uyuyamayışınız veya bebeğin hareketleri de olabilir.  Bu rüyaların sizi rahatsız ve huzursuz etmesine engel olun.

28. Hafta dan Sonra  Daha Çok Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

– Her fırsatta ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirin; sakin müzikler dinleyin ve uyuyun. Bacaklarınızı yüksekte dinlendirmeyi ihmal etmeyin.

– İçinde bulunduğunuz 28. haftadan sonra kontrol aralığını bir aydan 2 haftaya indirmeniz gerekmektedir.

– Bebeğinizin kalp atışlarını rahatlıkla duyabileceğiniz zamana geldiniz. Bunun tadını çıkarın ve içiniz de büyüyen mucizenin varlığına sonuna kadar inanın.

– Bebeğinizin göz kapakları yavaş yavaş açılmaya başlamıştır ve artık işitme duyusunun gelişmesi ile sizi daha iyi duyacaktır. Bebeğinize onu heyecanla beklediğinizi ve çok mutlu olduğunuzu, onu ne kadar çok sevdiğinizi söylemeyi unutmayın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git