AKNE

Yüz, omuzlar, sırt ve göğüsteki yağ bezleriyle ilgili kronik bir deri has­talığıdır. En çok 14-20 yaşlar arasında görülür ve bu hastalığın tipik belirtileri olan siyah noktalar, sivilceler, gençlerin bu en duyarlı dönemlerinde, genellikle psikolojik rahatsızlıklara yol açar.
Yağ bezlerinin kanalında bir tıkaç olu­şur ve bu tıkacın başı sertleşip siyahla-şır. Bazen, kanal tıkalı olduğu halde bez, yağ salgılamayı sürdürür ve böylece içi yağ dolu bir kist oluşur. Bu yağlı tıkaç çok sayıda akne basili içerir ve bazen de tıkalı bezi diğer basiller kaplayıp, ce­rahatin oluşmasına yol açar. Deri yüze­yinde oluşan ve sıkılınca dışarı çıkan si­yah noktalara tıpta “komedon” adı ve­rilir; bu komedonlara sadece buluğ çağı aknelerinde değil, derisi çok yağlı kişi­lerde veya deriye çok yağ değdiği zaman­larda da rastlanır. Ağız yoluyla bromür ya da iyodür alan duyarlı kişilerde, klor­lu maddelerle çalışan işçilerde bu ko­medonlara rastlanır.
Tedavi: En esaslı tedavi, duruma ne­den olan yağlı deri ile uğraşmaktır: Saç­lar, haftada en az iki kere, tercihen sa­bunsuz, ilaçlı bir şampuanla yıkanmalı, yüz de sık sık su ve sabunla temizlen­melidir. Siyah noktalar, temiz elle veya eczaneden alınabilen bir komedon sıkı-cısıyla sıkılabilir, ama bunlar iltihaplıise veya başları yoksa, sıkmak, durumu ancak kötüleştirebilir. Yağlı olmayan losyonlar kullanılabilir. İnatçı vakalarda, daha esaslı bir tedavi, ancak bir deri hastalıkları uzmanı tarafından uygulan­malıdır. Perhiz şimdi, eskisi kadar önem-senmemektedir, ama yine de çok yağlı, ekşili ve acılı yiyeceklerin yenmemesi uy­gundur. Buluğ çağı aknesi bir iki sene içinde normal olarak kendiliğinden iyi­leşir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git