Barbie Bebeklerin Makyajı Temizlendikten Sonra Gerçek Yüzü Ortaya Çıktı!

1990’lı yıllarda kız çocuklar tarafından en çok tercih edilmiş ve en çok satılmış Barbie bebeklerin makyajsız, gerçek yüzleri ve gelişim sürecini anlatan hikayeleri gerçekten çok ilginç.

Meksikalı bir grafik sanatçısı olan Eddi Aguirre, Barbie bebeklerin, sinir bozucu derecede mükemmel göründüklerini düşünerek, onları ‘normal’ standartlara indirgemeye karar vermiş. 

Barbie Bebeklerin gerçek yüzü

İşte karşınızda diş telleri, kırık saçları, dip boyası gelmiş halleri ve göz altı torbaları bile olan Barbie bebekler…

Normal Barbie Bebekler

İnanmak biraz zor gelse de Barbie Bebek olarak tanıdığımız oyuncaklar, aslında Barbara Handler adında gerçek bir kadın.

Mükemmel Barbie Bebekler

1950’li yılların başlarında Ruth adlı bir kadın, kızı Barbara ve arkadaşlarının, normal bebekler yerine yetişkin kadın bebekler ile oynamayı daha fazla sevdiklerini görmüş. O tarihlerde yetişkin kadınları anımsatan bebekler sadece kartonlardan yapılıyormuş ve Ruth üç boyutlu olarak, gerçek bir bebek tasarlamaya karar vermiş.

Ruth bu konuyu oyuncak şirketi Mattel ile paylaşmış ancak, şirketin yönetim kadrosunun tamamı erkeklerden oluştuğu için konuya sıcak bakmamışlar.

Bunun üzerine Ruth, Almanya’ya gitmiş ve orada “Lilli” adı ile satılan oyuncak bebeklerden satın almış. “Lilli”ye benzeyen bir bebek tasarlamış ve hatta bebeğin kıyafetleri için uzman terziler ile çalışmış.

Eline aldığı bu yeni tasarım bebek ile bu defa oyuncak şirketine tekrar başvuran Ruth, ikinci denemesinde başarıyı yakalamış ve 1959 yılında ilk Barbie bebekler piyasaya çıkmaya başlamış. Ruth, kendi tasarımı olan bu bebeklere kızı Barbara’nın adından esinlenerek Barbie ismini vermiş.

 

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git