DENİZ HAYVANLARI ÇORBASI

Gerekli malzeme:

4 kişi için. 2 kilo değişik de­niz hayvanı, kalamar (mürekkep ba­lığı yavrusu), ahtapot yavrusu, küçük ahtapot ve benzeri yumuşakça türün­den deniz hayvanları; yüzer gramlık 4 barbunya balığı; 100 gr. zeytinya­ğı; 3 diş sarmısak; kereviz yaprağı ya da küçük bir kereviz; bir havuç, bir soğan, maydanoz, bir çorba ka­şığı domates salçası; bir su bardağı beyaz şarap (sek); tuz, karabiber; 10, 12 dilim ekmek, biraz zencefil.

Hazırlanması:

Temizlenmiş kalamarları bol su ile yıkayın. Sonra ince ince dilimleyin. Çukur bir tavanın içine zeytinyağı, kı­yılmış sarmısak, kıyılmış kalamarları koyun. Düşük ateşte ısıtarak hafifçe karıştırın. Birkaç dakika sonra sarmı-sağı çıkarın, ince ince kıyılmış mayda­noz, havuç, kereviz ve soğanı tavaya koyun. Sık sık karıştırın. Bu arada ta­vada oluşan su yavaş yavaş buharla­şarak yok olur. Sebzeler de yumuşar. Bir su bardağı kaynar suyun içinde domates salçasını eritin, tuz ve toz karabiber ekin. Bu suyu kalamarlarla sebzelerin üzerine dökün. Çok dü­şük bir ateşte bir saat 15 dakika pi­şirin. Üzerlerine ısıtılmış sıcak şarabı dökün.
4 barbunya balığını iyice yıkayın ve temizleyin. Ateşte bulunan çu­kur tavanın dibine, kalamarların al­tına yerleştirin. 20 dakika daha pi­şirin. Bu arada barbunya balıklarını yavaşça tersyüz edin.
Öte yandan ekmek dilimlerini, kı­zartma makinesinde, ya da kızartma sacı ile ateşin üzerinde güzelce kı­zartın. Sarmısak ile iyice ovun. Sonra çorba tabaklarının dibine yerleştirin. Üzerlerine önce kalamarları, sonna da barbunya parçalarını koyun, çor­bayı dökün Zencefil de ekleyin

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git