Hamilelik Öncesi Anemi (Kansızlık)

Anemi, hücrelerinize oksijen taşımak için yeterli sayıda hemoglobininizin olmaması demektir. Belirtiler; halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı ve cildin solgun olmasıdır.

Hamile kalmadan Önce kansız olmasa­nız dahi hamilelik döneminde anemi ge­lişmesi mümkündür. Hamileyken bebek, demir ve demir stoklan için vücudunuzdan çok büyük isteklerde bulunur. Eğer hamileliğin başlangıcında demir seviye­leriniz düşükse, hamilelik dengeyi boza­bilir ve sizde anemi yapabilir. Hamilelik öncesi fiziksel muayenenin bir parçası olarak tam kan«sayımı yaptınn.

Eğer ailenizde anemi geçmişi varsa (orak hücre anemisi veya akdeniz ane­misi gibi), bu konulan doktorunuzla ha­mile kalmadan önce görüşün. (Anemi­nin farklı türleri hakkında daha fazla bil­gi için 22. Hafta bölümüne bakınız.) Orak hücre anemisinin tedavisi için ilaç alıyorsanız, hamile kalmayı denerken al­maya devam edip etmemeniz gerektiğini öğrenin. Bu ilacı kullanmanın hamilelik­te güvenli olup olmadığını bilmiyoruz.

PAYLAŞ
Hamilelik Öncesi Anemi (Kansızlık) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. gamze meyvacı dedi ki:

    ilk hamileliğimde bebek 2,5 aylıkken düşük oldu kürtaj oldum.daha sonra klomen tedavisi ve hsg rahim flmi tedavisi uyguladılar bi sorun olmadığını belirttiler..2 yıllık evliyim kürtajdan sonra 1,5 yıl geçti çocuğum olmuyor ne yapmam lazım??

Sayfa başına git