İSHAL ve SU KAYBİ

Birdenbire başlayan ishal (amel), çeşitli hastalıklarda görülebilir. İshal, sindirim bozukluğuna bağlı olabileceği gibi, zehirlenme veya ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir (tifo, dizanteri gibi). Çocuklarda, yaz aylarında görülen ve kötü beslenmeye (bayat süt veya yıkanmadan yenen meyveler) bağlı ishaller bazen kötü sonuçlar doğurabilir. İshal iyi tedavi edilmediği takdirde bebeğin hayatı tehlikeye girebilir.Bebeklerde ishal: Bebeğe alışkın olmadığı yiyeceklerin verilmesiyle (örneğin inek sütündeki proteinler bebekte ishal sebebi olabilirler), vitamin eksikliği sebebiyle ve mikrobik ajanlarla meydana gelebilir. İshal sebebiyle \oicuttan sıvı kaybolur ve buna bağlı olarak, fontaneller (bıngıldak) çöker, göz içe doğru çökmüş gibi olur, ilk planda karın derisi, ileri hallerde \ticudun diğer taraflanndaki deri buruşur, bebek zayıflar. Vücudun elektrolit dengesi bozulur. Bebeğin genel durumu kötüleşir, halsiz ve bitkin bir vaziyet alır. İshal durumlannda alınacak önlemler şunlardır.-
■ Kaybedilen suyu yerine koymak için mümkün olduğu kadar fazla su ve sulu gıdalar vermek. Anadolu’da, ishal olan çocuğa, suyun ishali artırdığı gerekçesiyle su verilmez. Bu, mevcut durumu daha da kötüleştirerek bebeğin ölümüne sebep olabilir.
■ Bebeğe, alışkın olmadığı yiyeceği fazla miktarda vermemek. Örneğin inek sütü ishal yapmışsa hemen sütü kesmek gerekir.
■ Çocuk, yiyebilecek durumda ise, patates haşlaması ve pirinç lapası yedirilir (6 aydan büyük çocuklar için).
Devam eden ateş, bulantı ve kusmalarla birlikte seyreden ishallerde derhal doktora başvurulmalıdır.
Hastalığın tanınmasına yardımcı olmak için hastanın kirli çamaşırlannın da birlikte götürülmesinde fayda vardır. Gaitanın rengi ve kıvamı bazı hastalıklann tanınmasını sağlayabilir. Doktorun vereceği ilaçlar tarifine uygun olarak kullanılmalıdır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git