Kızım 27 Aylık Ama Hala 2 Kelimeyi Yan Yana Getirip Konuşamıyor

KadinlarSitesi.Com üyelerinden Semra Hanım aşağıdaki  soruyu üyelerimize sormamızı istemiş. Bakalım üyelerimiz ne cevap verecek:

Soru:Merhabalar benim 27 aylık bir kızım var. Daha iki kelimeyi yan yana getirerek bir cümle kuramadı. Söyledikleri kelimeler şunlar anne, baba, süt, hala, bebek, kedi, tavşan, gidelim, su vs .. gibi kelimeleri tam düzgün olmasa da söylüyor .Ama araştırıyorum şu an en az iki yada üç kelimeyi yan yana getirerek cümle kurması gerektiği yazıyor her yerde. Bizde eşimle bu duruma çok üzülüyoruz. Bir sorun mu var diye kafaya takıyoruz ister istemez.Ne yapmamız lazım daha doktora hiç götürmedik ama götürmemiz gerekiyor galiba. Biz karşısından bazı kelimeler söylüyoruz dilini döndürmeye çalışıyor ama döndüremiyor. Bazı kelimeleri de anlaşılır söylüyor.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim..

KadinlarSitesi.Com Üyelerinin Cevabı:

Tuğba: Endişelenmeyin hér bebeğin ritmi farklı benim 20 aylık oğlum da aynı öyle ama 22 aylık kız yeğenim maşallah baya kelime söylüyor, kimi si konuşkan olur kimisinin el becerisi yüksek benim oğlum erken yürüyüp el becerisi yüksek olanlardan, içiniz rahat etsin diye doktora götürebilirsiniz ama pek bir şey yapacaklarını sanmam.


Semra: Etraftaki insanlarda moralimizi çok bozuyor. Hala neden konuşmuyor falan diye söylüyorlar inanın çok canımız sıkılıyor.


Fahriye: Tv ,tablet ,telefon bunlar konuşma geriliği yapıyor.Günde 1 saatten fazla tv izlemeyecek mümkün olduğunca çocuklarla buluşacak 1 ayda farkı görürsünüz tecrübeyle sabittir.


Sonsuz: Lütfen zamanla geçer deyip ertelemeyin en iyisi dil eğitimi alması ve dil bağı var mı kontrol ettirebilirsiniz ve çocuklu ortamlarda çok bulunsun yavrunuz inanın faydası olur nacizane fikrimdir.


İshak: Benim oğlum da 29 aylık çok güzel konuşuyor 3 ve 4 kelimeli cümleler kuruyor her şeyi anlayıp anlatıyor bence çok çok konuşun onunla ayrıca masal anlatmak çok iyi geliyor çocuklara.


Hasan: Dil gelişimi ve psikomotor gelişimleri çocuktan çocuğa değişir. Ben kendim de 3 yaşında konuşmuşum oğlumda öyle oluyor şu an 31 aylık yeni yeni cümle kuruyor. Eşinizin veya sizin çocukluğunuzda Dil becerisi ne zaman gelişmiş acaba. Muhtemelen genetik olarak aynıdır.


Ayşe: Benim kızımda 27 aylık sizin gibiyiz bizde ben de araştırıyorum ama kafam karışıyor bana göre vardır bir zamanı ama eşim anlamıyor.


Yeliz: Neden çocuğunuzun yapamadığıyla ya da yapmak istemediğiyle ilgileniyor ve strese giriyorsunuz.Yaptıklarını destekleyin ve zaman verin gözlemleyin fiziksel ya da ruhsal rahatsızlık yoksa merak etmeyin konuşmaya başlayınca sus diye yalvaracaksınız.


Hasan: 3 yaş sınır kabul edilir. Bu sosyal çevresine ve uyarıcı zenginliğine göre değişim gösterir. Dille de bir incelendiğinde motor becerisidir eğer henüz gelişmesi olmamış ise panik yapmayın. Diğer ince motor becerileri ile uyumlu olur kalem tutma makas tutma gibi.


  • Eylem: Çocukların gelişimi öyle yazabilir orada yazan gibi olmuyor 10,5 yaşındaki oğlum hep öndeydi 3 aylık 6 aylık gibiydi doktor hep önde diyordu konuşmayı da erken söktü 4,5 yaşındaki de çok zayıftı 2 yaşından sonra kilo aldı gerideydi. Konuşmaya da geç başladı kelime söylüyorsa korkmayın 3 yaşında bile cümle kuramıyordu her çocuk bir değildir zaten anne olarak anlarsınız siz kimseyi takmayın.
  • Semra: Umarım bir sorun yoktur konuşması için elimden geleni yapmaya çalışıyorum inşallah rahatlarım.
  • Eylem: Korkmayın ben sorun olduğunu zannetmiyorum maşallah kelime söylüyor sizin çocuğunuz ,okulda arkadaşın oğlu vardı otizmli kelime söyleyemiyordu sadece bağırıyordu. Annesi üzülüyordu şimdi özel eğitime gidiyor doktora gidin yine içiniz rahat etsin hu hu komşu komşu onun gibi tekerlemeler var onları söyleyin benim oğlum çok seviyor.

Zahide: Her çocuk farklıdır yürümesi konuşması tuvalet eğitimi endişelenmeyiniz. Benim ilk oğlum çok çabuk konuştu yürüdü telaffuzu çok düzgündü,kardeşi de erken yürüdü ama ona nazaran geç konuştu. 3 yaşına girdiğinde şakır şakır konuşmaya başladı korkmayın. Uzmanlar dil gelişimini 2-5 yaş arasıdır diyor. Sesli oyuncaklar alın. Şarkı söyleyin tekerleme okuyun resimli kitaplar okuyun soru sorun tavşan nerede arabayı gösterir misin ? Gibi peluş hayvanları konuşturun ne bilim yanında sayı sayın.. Korkmayın dediğim gibi her çocuk farklı oluyor.


Kartal: Her çocuk bir olmaz biraz daha zaman geçsin düzelir size önerim kitap okuyun çocuğa 3,5 dakikalık her gün birde bol bol cümle kurun konuşun evdeki eşyaları çocuk dilinde değil yetişkin dilinde tam düz doğru söyleyin.Tanıtın eşyaları renklerle rakamlarla tanıştırın bakın o zaman düzeldiğini göreceksiniz kolay gelsin .


Seda: Oğlum 3 yaşını geçti.Daha eksik harfleri var.Tam düzgün konuşamıyor.Doktora da götürdüm. Dilinde perde yokmuş.Doktor tam öğrenme zamanı acele etmeyin öğrenecek biraz daha bekleyin dedi.


Eda: Her çocuğun gelişimi farklıdır başkalarının çocuklarıyla kıyaslamayın çok da zorlamayın biraz zaman.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git