Tel Kırma Tekniği

Tel kırma işleme tekniği; bildiğimiz nakış tekniklerinden farklıdır ve görünüş olarak da göz alıcı bir işleme çeşididir. Kumaş veya tül kullanacağınız malzeme kasnağa yerleştirirlir ve gerilir, özel iğnesi ile işlenir. İİşleme ipliği yerine gümüş tel kullanılır ve  işleme sonunda el ile bükülerek kırılır. Bu nedenle tel kırma  sanatı denilmiştir. Yüz yıllık geçmişe sahip olan Tel Kırma Sanatı Bartın yöresine ait olduğundan Bartın işi olarak anılmaktadır

Başlangıçta çeyiz amacıyla; yatak yorgan takımlarına, yastık ve kırlentlere, gelin bohçasına, sünnet çarşaflarına yapılmakta idi. Günümüzde ise fantezi kıyafetlerde, küçük ve büyük çantalarda, kına örtüleri, mevlit örtüleri, şal, fular, küçük keseler, aksesuarlarda hatta ayakkabı ve terlikte uygulanmakta. Her tür nakış deseni istediğiniz her yerde başarı ile uygulanabilir, daha çok siyah tül tercih ediliyor olsa da değişik renkte kumaş ve tül üzerine gümüş, altın ve bakır tel makaralarla işleme yapılabilir.

Geçmişte desenler işleyene göre isimlendirildiği gibi günümüzde de aynıdır: Kaymaktabağı , bağda gül, asma yaprağı, sarhoş sokağı,mihrap,değirmentaşı,lalezar,çarkıfelek,süpürgeli ve kemerköprü gibi.

telkirma1

telkirma21

telkirma3

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git