Üçüncü Dönemdeki Kadın

Yaşlılık kavramı günümüzde tamamen değişmiştir. An­cak bir atasözünde olduğu gibi “Sadece kalbinizin yaşı vardır” sözü de hiç şimdiki kadar güncelleşmemişti.18. yüzyılda kırklı yaşlara gelindiğinde performans aza­lırdı ve toplumun ancak yüzde 4’ü 60 yaşını geçebiliyordu.Günümüzde ise bürokratik olarak 65 yaşında yaşlı sayı­lıyoruz. (Fransa’da emeklilik yaşı 65’tir) Bir kadın yaşamı 85 yaşına kadar uzamıştır. 2001 yılında Fransız toplumu­nun yüzde 21’i “üçüncü dönemde” olacaktır.
Ancak “psikolojik” yaşın, kronolojik yaş ile pek bir, il­gisi yoktur. Yetmiş – yetmiş beş yaşına geldiği halde, yaşlı gibi her yük bir handikapa rağmen, yorucu faaliyetler için­de olan kadınların varlığını herkes bilir.
102 yaşına kadar sağlığı yerinde yaşadıktan sonra “za­mansız” olan benim kendi anneannem, bu canlılığın en gü­zel Örneği idi. Anneannem 100. yaş gününde onu kutlamaya gelen bir­çok seksenlik yaşlılardan çok daha gençti. Yaşlılıkta psikolojik faktörlerin önemi olduğu kadar, uygun bir beslenme de ömrü uzatacaktır.
Yaşlanmanın fiziksel faktörlerini yok saymamakla bir­likte, yılların ağırlığıyla boşa çıkabilmek için üzerinde bes­lenme şekli önemli bir parametre oluşturur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git