Uzmanlar Uyarıyor! Alüminyum Folyoyu Mutfaklarda Kullanmayı Bırakın

Hepimiz yiyecek saklamak veya pişirmek için alüminyum folyo kullanıyoruz. Bununla birlikte yeni bir çalışma, bu mutfak eşyasının çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini ve daha da kötüsü etkilerinin uzun sürdüğünü gösterdi.

Alüminyum nörotoksik bir ağır metal olduğundan beynin işlevi üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Ayrıca, bu metal Alzheimer hastalığının artmış riski ile bağlantılıdır ve bu metalin maruziyeti zihinsel bir düşüşe neden olur. Uzmanlar ayrıca, bu metalin dengesizlik, hafıza, koordinasyon ve bedensel kontrol kaybına neden olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar, alüminyum folyo ile pişirme işleminin kemik bozukluklarına neden olabileceğini doğruladı. Alüminyum kemiklerde birikebileceği gibi, kalsiyum dışarı çıkıp bu mineralin eksikliğine neden olabilir.

Uzmanlar ayrıca alüminyum folyo ile pişirmenin, solunum güçlüklerine yol açması nedeniyle, pulmoner fibroz ve diğer birçok solunum yolu hastalıkları riskiyle ilgilidir.

Folyo, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında, bu metal parçalarını yiyeceklere bırakır. Üstüne yiyecek koyarsanız veya tuz eklerseniz, metalin süzülmesine neden olabilir.

Sharjah Amerikan Üniversitesi’nden kimya mühendisliği araştırmacısı Dr. Essam Zubaidy, özellikle domates, narenciye suları ve baharatlar gibi bazı sebzelerde pişirme sırasında alüminyum folyonun kullanılması konusunda da uyarıda bulunuyor.

Alüminyumun pişirme üzerindeki etkilerini inceledi ve Alüminyum Folyo ile pişirilen gıdaların 400 mg’lık metal içerebileceğini ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre önerilen bu metalin miktarının 60 mg olduğunu buldu.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git