21 Gün Sonra Işıl Işıl Canlı ve Parlak Bir Cilde Kavuşmanızı Sağlayacak Tüyolar

Pürüzsüz pırıl pırıl bir cilt için neler yapmıyoruz ki ? Sabah akşam cilt temizleme ve besleme rutini, bol su içmek, düzenli spor yapmak bunlar  tabi işe yarar.  Ancak birde genetik yapıdan ötürü cildin görünümünde problemler olabiliyor.

Cilt en büyük organımız ve zaman zaman bu problemler gerçekten çok can sıkıcı olabiliyor. Deri altında başlayan sorunlar tedavi edilmez ise cildin üst tabakasında estetik olmayan görüntülere sebep olabiliyor. Cilt probleminiz varsa öncelikli yapmanız gereken bir uzmana başvurmaktır.

Çoğumuz ergenlik dönemleri ile başlayan sivilce oluşturan salgılardan ötürü acı çekmişizdir.  Hormonlar yada stres sebebi ne olursa olsun, günümüz dünyasında bu konu ile ilgili estetik kaygısı toplum baskısını birlikte getiriyor.

Cildi ihtiyacı olduğu kadar temizlemek abartmamak cildinizin rutini için iyidir. Aşırı temizlemek inanın iyilikten çok cildinize  zarar verir.  Parlayan sağlıklı bir cilde sahip olmak isterseniz;

Cildinizin Tedavisi  Evde Başlar

Kendinize bir rutin oluşturarak başlamalısınız. Yüzünüzü günde iki kez (sabah – akşam) köpük veya jel temizleyici ile yıkayın. Mümkünse içinde Benzoil peroksit etken maddesi olan bir ürünle çünkü “benzoil peroksit” cildin oksijen ihtiyacını karşılar. Akne tedavisinde özellikle çok kullanılır.  Birçok yüz yıkama ürününde mevcuttur.  Sabah uyandığında ve gece yatmadan önce mutlaka doğru ürün ile yüzünü yıkayın. Haftada bir gün mutlaka peeling kullanın. Çünkü cilt kendini 9 ve 21 gün içerisinde iki kez yeniler. Ölü derileri peeling ile tamizlemelisiniz.
Vücudunuzun omuz, sırt ve göğüs gibi diğer bölgelerinde sivilceniz varsa, bu bölgelere yüzünüzde kullandığınız aynı temizleyici ile günde iki kez yıkayın.

Makyaj yapan biriyseniz cildinizi  temizlemeden asla yatağa gitmeyin. Makyaj ile uyumak cildinize yaptığınız en büyük kötülüktür. Tüm gözenekler tıkalı olduğundan cilt kendini yenileyemeyecektir.  Yıkama sonrası cildinizin PH dengesini geri  getirebilmek için tonik kullanın.

Benzoil peroksit jeli ile akne tedavisi mümkündür.  Bu jel marketlerden, eczanelerden ve güzellik mağazalarından satın alınabilir. Jelin bir noktasını sivilce üzerine uygulayın.  Cildinizi tahriş etmemek için % 3 veya daha az benzoil peroksit içeren ürünlerini tercih edin.

Lazer destekli tedaviler akneleri kurutmak için en yaygın yöntemlerdendir. Mutlaka dermotologların yapması gerektiğini dip not olarak hatırlatalım.   Lazer tedavisi uzman olmayan ellerde leke gibi cilt sorunlarına yol açabilir.

Sakın Siyah Noktalarını Sıkma !

Yüzüne dokunma, gün içerisinde bir çok yere dokunuyoruz ellerimizde bakteri oluşmasını engellememiz mümkün değil. En azından taşıyoruz. Üstelik akneli yüzünüze dokunarak bir yerden başka bir yere akneyi taşıyabilirsiniz. Özellikle normal havlu yerine kurutmak için kağıt havlu kullanmanızı da öneririz.

Günde iki kez duş alın. Sabah ve geceleri duş veya banyo yapın.  Tüm vücudunuzu yumuşak bir temizleyici ile yıkayın ve saçınızda yağ üretimini sınırlayan şampuan kullanın. Vücudunuzun terleme yoluyla dışarı attığı ölü deri hücrelerini çıkarmak için egzersiz yaptıktan sonra daima duş aldığınızdan emin olun.

Sağlıklı yemekler ile beslenin. İşlenmiş ve çok miktarda yağ içeren gıdalar, vücudunuzdaki akne miktarını büyük ölçüde artırır. Tam tahıllardan, meyvelerden, sebzelerden ve proteinden uygun miktarda besin almak cildinizin daha hızlı yeniden üretilmesini ve gereksiz yağ üretimini sınırlandırmasını sağlar. Mümkün olduğunda, işlenmiş veya çok fazla şeker içeren yiyeceklerden kaçının.

En az sekiz saat uyuyun. Uyku, vücudunuzu rahatlatmak ve detoksifiye etmek için yardımcı olduğu için, iki kuşu tek bir taşla öldürür. Eğer yeterince uyumadıysanız, cildiniz cilt hücrelerini yenilemek için yeterli zamana  sahip olamaz. Her gece uygun bir zamanda yatıp en az sekiz saat uyuyarak uyku döngüsünüzü düzenleyin.

Lütfen bol bol su için

Bu makaleyi okuyarak uygularsanız 21 gün sonunda emin olun daha iyi bir cilde sahip olacaksınız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git