Güzelleştiren vitaminler

Vitaminlerin cilde faydaları ve uzerindeki etkileri birbirlerinden farklıdır. İşte vitaminler ve cilde etkileri…

A Vitamini: Ciltte emilebilen ve cilt gelişimi için son derece gerekli hatta zorunlu bir vitamin. Cilt rengini düzenler, güneş lekelerini ve yıpratıcı etkilerini azaltır. Hücreleri yeniler çoğalmasında etkendir. Özellikle kuru, yıpranmış, çatlamış ve olgun ciltler için gereklidir. Günümüzde çok yaygın ve popüler olarak kullanılan ant-i aging bakım ürünlerinin içerdiği etken madde saf A vitamini asidi olan RETİNOL dür.

E Vitamini: Hücrelere saldırarak yapılarını bozan serbest radikallerin cilt üzerindeki etkilerini azaltır. Bu etkisiyle son yıllarda kremlerin yanında şampuan, güneş kremleri, makyaj malzemelerinde de kullnımı yoğundur. Yüzeysel vitaminlerkırışıklıkları azaltır, cilde nem sağlar, elastin ve kollegen liflerin direncini artırır, cildi zararlı güneş ışınlarından korur, yıpranmış ciltleri onarır.

C vitamini: Kozmetik sektöründe C vitamininin kullanımı çok yenidir. Isı ve ışığa karşı çok hassas olan c vitaminini korumak çok zor. Daha cok olgun ciltler için kullanılmaktadır. Yıpranmış ciltlerin bakım ve onarımında E vitamine destek olur. Kollagen üretimini artırdığı gibi ince cizgilerin azalmasında da etkilidir. C vitamini önemli bir anti oksidandır.

ANTİOKSİDAN’lar; serbest radikalleri zararsız maddelere dönüştürürler. C vitamininin en önemli faydalarından biri, cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilmesi, melanin üretimini azaltıcı etkisi sayesinde cildi lekelenmekten korumasıdır.

B, F, ve K Vitaminleri de kozmetikte kullanılmakla beraber, A, E ve C vitaminleri kadar yaygın değil.

PAYLAŞ
Güzelleştiren vitaminler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Volkan dedi ki:

    sıfır makyaj maximum tat 🙂

  2. ahmet dedi ki:

    benim fikrim göre her kadın güzeldir makyaş insanı yaşlandırır

Sayfa başına git