3 Yaşında Oğlum Otizmli Çıktı Doktor Kreşe Ver Dedi Ama Kreşin Kapısına Geldiğinde Ağlıyor Gitmiyor

KadinlarSitesi.Com üyelerinden Sibel hanım aşağıdaki soruyu üyelerimize sormamızı istemiş. Bakalım üyelerimiz ne cevap verecek:

Soru: Arkadaşlar 3 yaşında oğlumda otizim çıktı. Ama ileri derecede değilmiş ve doktor kreş önerdi kreşe verdim, ama kreş kapısına geldi mi ağlıyor.Gitmek istemiyor. Alsam mı kreşten diye düşünüyorum. Neden gitmek istemiyor. Bilmiyorum ne yapmam lazım ?

KadinlarSitesi.Com Üyelerinin Cevabı:

Seval: Bir kere alırsınız hep devamı gelir. Almayın bırakın gitsin ağlasın nasıl olsa alışacak vicdan meselesi yapmayın onun hayatı ve geleceği için.


Berna: Nasıl anladı doktor otizmi?


Betül: Özel eğitim alıyor mu ?


Seval: Çünkü nasıl olsa aldı ve hep alacak diyor. Onların dünyaları bizden daha büyük televizyon telefon izletmeyin. Vermeyin eline ve sürekli konuşun üzülmeyin atlatılır. Çünkü başlarda insanları korkutuyorlar.


Ülkü: Kreşte iyi davrandıklarından eminseniz kesinlikle almayın.


Şerife: 3 yaş ta da çıkıyor muymuş ben doğduğunda çıkıyor zannederdim ..Allah yardımcınız olsun. Ama siz yinede okula alıştırın.


Vildan: Özel eğitime başvurun benim kızım özel eğitime gidiyor.


Üzeyir: Aysel ben özel eğitime giden çocukları nasıl bir ilerleme var sorun neydi bana da önerdi ama bilmiyorum.


Sibel: Özel eğitim önermedi şuan bir ay kreş önerdi gelişimine göre önerecek.


Nesrin: Erken teşhis çok önemli mutlaka alışmasını sağlayın. Bağlı bulunduğunuz yerlerdeki rehabilitasyon merkezlerini araştırın. Devlet 1 saat kadarını ücretsiz veriyor yanlış bilmiyorsam bol bol vakit geçirin. Tv kesinlikle izletmeyin telefondan da uzak tutun takıntılı olduğu bir durum varsa onu unutturmaya çalışın. Allah yardımcınız olsun.


Betül: Geçmiş olsun inşallah düzelir. Daha önce bir belirtisi yok muydu da şimdi teşhis konuldu? Ve ne tür belirtiler vardı?


Seval: Hırçın oluyor. Sürekli televizyon ve telefon tablet oynamak istiyor ve konuşmuyor daha sonra dilde konuşma bozukluğu oluyor ve her şeyden önemlisi inatla yaklaşıyor.


Feriza: Aynı özellikler benim kızımda da var. Ben de kreşe verdim. İlk başta çok çektim çok ağladı ama alıştı. Şimdi de özel eğitim alıyoruz dil ve gelişim üzerine . Faydası oluyor. Almayın sakın.


Işıl: Ama bu belirtiler çoğu çocukta var.


Ebru: Stres yapmayın. Zaten hafif düzeydeymiş düzelme ihtimali yüksek bol bol hayvanat bahçesine götürün. Dış dünyayla iç içe olsun. Evde bir şeye saatlerce bakıp kalmasına izin vermeyin. Sürekli konuşturun dili gelişsin kreş ve çocuklar iyi gelir.Sosyalleşir zaten hastalığın tanısı içe dönüklük onun içine kapanıp dış dünyadan soyutlanmaması için uğraşın.


Nesrin: Göz teması kurmazlar. Seslendiğinizde size cevap vermezler. Dalıp giderler en önemlisi de sese karşı çok duyarlı olurlar. Yüksek sesli yerlerde kulaklarını kapatıp hırçınlaşırlar. Takıntıları vardır.


Ömür: Bir kaç gün gidin sizde odaya kadar ve yaşıtlarının olduğu sınıfa koyun alışacaktır.


Işıl: Ama bu belirtiler çoğu çocukta var. Bu konuyu biraz açar mısınız acaba dedirtiyor. Benim kızımda varmı diye.


Medine: Ben dedim bile yani ve korktum nereye götürmek gerek bir sıkıntısı var mı diye acaba ?


Şule: Çocuk psikiyatri yada psikoloğuna götürmek gerekir.

  • Gülden: % 40 atibik otizimse geçicidir.Evet iyi bir eğitim alırsa geçer.Doğumda olmuyor bu rahatsızlık sonradan da olabiliyor. Otizim belirtileri çamaşır makinesine ilgisi olur,teker döndükçe ona bakar,elindeki nesneyi sürekli döndürür. Tv kesinlikle yasak.konuşamaz konuşsa bile tek tük cümleler.Yaşıtlarından hep geride giderler.Kreşe mutlaka alıştır.Önce ağlar sonra sevecektir.çok geçmiş olsun.Ama eğitim çok önemli eğitim ile geçecektir.
  • Sibel: Evet ileri derece değil dedi doktor.Kreş önerdi. Hemen çamaşır makinesi. Dönen her şeye ilgisi var. Çağırdığım zaman bakmazdı eline bir şey alır sallar sürekli ama geçebilecek derecede inşallah. Bir ay ben çok üstüne düştüm çok şükür şu an çağırdığımda bakıyor konuşması gelişti.
  • Gülden: Tamam bunlar gayet normal ilerleme sen üstüne düşmekle olmuş. Sibel hanım kreşe gittiğinde bütün dikkati öğretmeninde ve arkadaşlarında olacaktır haliyle tv seyretmeyecek gün boyu.Arkadaşları konuştuğunda oda konuşmaya başlayacaktır.Göreceksiniz kreşe gittiğinde büyük farkı.
  • Gülden: Kreşe gittiğinde dahada sosyalleşecektir. Geceleri uyuyacağı zaman ona kitap hikaye vs. okuyun mutlaka konuşması için siz okudukça o kelimeleri seçip aynısını beyninde tekrar edecektir.Ama mutlaka kreşe gönderin. Arta bilir de rapor derecesi düşebilir de tamamen geçebilir de.

Ayşe: Aşılarını yaptırmıştınız değil mi? (Aşıların otizme neden olan enzim içerdiği söyleniyor. O yüzden sordum)Allah şifa versin.. kreşe gitmek istemiyorsa ben zorla göndermezdim. Şahsi fikrim.Onunla daha çok ilgilenir, dışarıda daha vakit geçirir ve bol bol kitap okurdum.. Allah yardımcınız olsun.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git