Al Karısı (Albastı) Doğum Yapan Kadınlara ve Atlara Musallat Olur Deniyor Siz Ne Düşünüyorsunuz

“AL KARISI “Anadolu da, doğum yapan kadınlara ve atlara musallat olduğuna inanılır.  Kısrak atlara biner saçlarını örer.

Benim memleketimde doğum yapan kadını bir hafta gece gündüz beklerler. Doğum yapan kadının yastığına bir iğne tutuşturulur. Alkarısı geldiğinde iğne batırılırsa tılsımlı bozulur ve bedenli olarak kendisini ele verir.
Bizim köyde bir bayan doğum yapmıştı. Yanında bekleyen kişi kadını yalniz bırakıp dışarı çıkıyor. Geri geldiğinde kadının ağzının kanadıgını görüyor

“Ne oldu “sorusuna dişimi temizledim diyor. Ama insanlar kadına al karısı musallat olmuş. Kadın inkar ediyor sözleri yayıldı. Bir sene sonra aynı gün ve aynı saatte kadın öldü. “Kadına al karısı bir sene ömür biçtiği konuşuluyordu. Bu kadının oğlu İstanbul’da oturuyor. Haydar abi, torunları var.

Bizim köyde ahırın duvarıyla yattığımız salonun duvarı birdi. Duvar kaskas dan olduğu için Ahırdaki hayvanların her türlü hareketlerinden çıkardıkları sesleri net duyuyorduk. Birde atımız vardı. Bazen atın ayak sesleriyle uyanırdık sanki kendisini parçalayacak gibi. Gaz yağıyla yanan adı idare olan aydınlatıcıyı yakar. Veya hemen bir çıra yakıp ahıra koşardık. At nefes nefese kalmış ve ter içinde, saçları örük örük ince ince örülmüş.

Kadınlar Sitesi Üyeleri Ne Diyor:


Doğu-Fars kültüründe de Meyrema derler! Uhrevi bir olay veya inanış veya etkili bir mit veya gerçek bilinmez… Ama var, çeşitli kültürlerde adı farklı olsa da geçer!…


Ben doğum yaptığımda yanımda hiç kimse yoktu bunlar efsane yanliz şöyle birdurum var daha önce bu hikayeyi duyan bir kadın korkup hormonlarının da değişmesiyle halusilasyon görebilir hatta kendisine zarar vermesi bile söz konusu olabilir


Korku filmi gibi yazınızı soluksuz okudum .
Bu konuyla ilgili duyduğum bir olay yok.
Atların koku duyularının en az köpekler kadar gelişmiş olduğunu biliyorum. Diğer duyularınında bu boyuttaki canlılarla iletişime gecilebilecek kadar yüksek hassas olması mümkün olabir mi aceba.???
Katılımları merakla bekliyorum :-))


Yeni doğum yapan bir kadında bir anda sebepsiz oluşan morluk şişlik ağız yaraları anı kramplar gece yada gündüz uykularından görülen kabuslar ve ağlama nöbetleri hormonlarını değişim ve kanın kendisini tazeleme döneminde yaygın görünen vakalardir kırsal kesimlerde tip bilimi olmadığı için bunların dışında güçler tarafından inanılması ülkemizde yüzyıllar öncesine dayanmaktadır


Yazın trt deki belgeseldede bir kadın anlatmıştı hamile kadının ciğer lerini mi ne yada baska biseydi yiyorlarmis hatta bunlardan biri bir erkekle evlenmis erkek bunun böyle olduğunu bilmiyomus ve annesiyle konuşurken annesine köylerinde bir kadının hamile olduğunu ve canının çok ciğer çektiğini ve uzun zamandır yiyemedigini annesinin git o kişinin ciğercini ye dediğini duymuş sonra bu olay gerçekleşince adamda karisinin onlardan biri olduğunu anlamış bizlerde de bu konuda söylentiler var hatta kadin ve bebeğin başınin altına demir kaşık koyarlar bebeği ve annesini korkutmasinlar diye fakat bence kadın doğum yaptığı için bunyesi zayıf oluyo bu yüzden hersey onu çok cabuk etkiliyo bebekte aynı şekilde gerçi ne kadar bu soylenenler doğru gerçek bilinmez


Pospartum pisikozu yanlış değilsem. Elif Şafak siyah süt adlı eserinden bi şeyler hatırlattı. Anneler her şeyin üstesinden gelir.


Iki çocugumda da yaşadım. En son elimde iğneyle uyumaya başlamıştım.kime ve neye göre nasıl tanımlanır bilemem ama başımdan geçti.


Tokatlı olarak bizdede geçiyor al karısı inanışı var eskidendi şimdi çok konusulmuyo olarak biliyorummm


BiZde doğum yapan kadının başının yanına bıçak ve Kuran konur. Ben doğum yaptığımda inanmadığımdan koymamıştım, ancak uyuyamadım devamlı irkilerek korkarak uyandım. Koyunca rahatladım. Nasıl açıklanır bilmem ama yaşadım .. Çok ilginçti..


Al basmak kesinlikle var olan bisidir cok.uzerine yorum kabul etmez bilginize


Kuranı biz duvara astik. Çocuklarımıza elleme, çarpılırsın günahtır dedik.  Baş ucumuza koyduk.
Ama allahin ilk emri olan “oku “yu hiç dikkate almadık. Arapçayı okuyamiyoruz. Öğrenmeye kalksak zaten alfabeyi 5 senede zor öğrendik. Türkçe okunmasını istemiyorlar. Kuranın anlamı değişiyor diye.
Biz daha uzun bir zaman kuranı baş ucumuza koyup uyuyarak şeylerin muritlerin, fetolarin dümen suyuna kapılıp sürükleyip gideceğiz.


Allah a sığırsan yarattığı her şeyin şerinden hiç bir şey olmaz allah izin vermediği sürece


eskiden boyle olaylar olurmuş amcamlar halen anlatir dedemler yakalamiş igne batirmişlar işlerinde caliştirmişlar bir kac sene sonra birine igneyi cikarttirip beddua edip kaybolmuş allahtan iş yaptirdiklari icin zibilinize bereket demiş bi başka komşuda aynini yaşamiş onlar mutfak işi vermişler o da kacarken ekmeginize bereket demiş uydurma degil gercek olmuş


Başa gelen hiçbir musibet Allah’ın izni olmaksızın olamaz; Allah’a kim inanırsa onun gönlünü doğruya yöneltir. Allah herşeyi bilendir (Teğabun, 64/11).


Bende yaşadığım için inanıyorum benim de kolumda tuttu bir yaşlı dede çekti öyle bir baskı varki kolumda göğsümde uyanamıyorum bizde erkek ismini çağırırsan gider diye duymuştum çocukluğumda ben abla abla diye sesleniyorum ama hiç beni bırakmadı en son eşimin adını sayıklayınca bıraktı ve uyandığımda kolumun ağrısında duramıyordum abla dedim benim üstüme bismillah diyeyim al bastı neredeyse kolumu koparacaktı yok öyle birşey o eskidendi şimdi o kadar temiz kalpli kimse yok diyerek beni sanırım korkmıyayım diye teselli etti ama ben yaşadığımı bilirim bizdede bıçak küçük kuran ve ekmek konur ama ona rağmen bastı korkunçtu

 

PAYLAŞ

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git