Bebeğiniz Hayatınız Merkezi Olmasın

Özellikle ilk defa anne olanlarda fazlaca görülen bir durum olan bebek merkezli yaşamak zamanla hem anneyi hem babayı hem de etrafta ki diğer aile bireylerini olumsuz yönde etkiler. Bebek sahibi olan anne bebeğini dünyasının merkezine koyar ve kendi dahil herkes ve her şey onun etrafında dönsün ister. Ama bunun mümkün olamayacağını düşünemez. İlk zamanlarda bebek de mecburen anneye bağlı olarak yaşadığı için (emzirme, alt değiştirme, bakım, beslenme…) anne bunun hep böyle süreceğine inanır. Bu durum bebek büyüyüp okul çağına geldiğinde yani anneden ayrılıp sosyal hayata atıldığı ilk anlarda annede ağır ruhsal sıkıntılar oluşturur.

Annenin bebeğine bu derece bağımlı olması ilk olarak eşi arasında problemlere yol açar. Anne olan bir kadın kendini artık dişi olarak değil “anne” olarak gördüğü için eşiyle olan cinsel hayatına ya son verir ya da genellikle ihmal eder. Bu durum elbette ki erkek açısından büyük sıkıntılar doğurur. Ve ne yazık ki boşanma ve aldatmalar en çok doğum sonrası dönemlerde görülmektedir. Bunun nedeni ise kadının evine, eşine karşı hatta kendine karşı olan ilgisinin azalmasıdır.

Diğer yandan yeni anne olmuş kadının yanında bulunan aile bireyleri de bu durumdan paylarını alırlar. Çünkü yeni anne bebeğini gözünden sakınır ve kimsenin onunla arasında olan ilişkisine müdahale emesine katlanamaz. Bu nedenle bebeğe müdahale edenlere karşı çoğu kez kırıcı ve saldırgan olabilir.

Tüm bunları yapmamak ve hem kendisi hem de aile bireylerinin hayatını zindana çevirmemek için annenin yapması gereken bir kaç küçük detayı paylaşmak istiyorum;

*Bebek doğduktan sonra eşinizle haftada bir gün mutlaka baş başa vakit geçirmelisiniz. Geçirdiğiniz vaktin nerede nasıl olduğunuz önemi yok orası size kalmış ancak mutlaka bebeksiz olmalı.

*Kuaföre gitmelisiniz. Kişisel bakımınıza özen göstermelisiniz. Evet siz artık annesiniz ama aynı zamanda bir kadın olduğunuzu da unutmamalısınız.

*Eşinizle olan cinsel hayatınıza devam etmeli, ilişkinizi canlı tutacak, eşinizi size bağlayacak yenilikler yapmalısınız.

*Elbette sadece kadına değil erkeklere de bu dönemi rahat atlatmak için iş düşüyor. Sevgili babalar sizlerde eşinizin kendini iyi hissetmesi için ona küçük sürprizler yapabilir, güzel sözler söyleyerek aşkınızı canlı tutabilirsiniz.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git