Kısırlık Neden Olur Bebek İsteyen Kadınlar Neler Yapmalı

Bazı infernilite (kısırlık) problemleri çok çabuk tespit edilerek tedavi edilebilir.  Bazılarını tedavi  etmek ise aylar alabilir.   Genel olarak, 35 yaş sonrası kadınların hormon değerleri düşmeye başlar ve buda maalesef doğurganlığı da etkiler. Olasılık azalır ancak hala bebek sahibi olmak mümkündür.

Eğer 35 yaşında veya üzerindeyseniz, doktorunuz genellikle çiftlerin bazı adımlarını atlamanızı tavsiye edebilir. Çünkü her geçen yıl bir bebek sahibi olma şansınız azalır. Bu yüzden bir an önce en hızlı bebek sahibi olunabilecek yöntemlere yönlendirebilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler normal doğurganlığı anlamalı ve ne zaman yardım almaları gerektiğini bilecek bilgiye sahip olmalıdır. Gebelik ihtimalinin en yüksek olduğu dönem birlikteliğin ilk yılıdır.  Sonuç olarak 12 ay içerisinde hamilelik gerçekleşmiyorsa infertilite (kısırlık) olarak adlandırılır. Gebelik gerçekleşmiyorsa bir yılın sonunda mutlaka kısırlık tedavisi ile ilgili uzmana başvurmalısınız.

Hamile kalsanız bile sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için dikkatli olmalı ve doktorunuzun sözünden çıkmamalısınız.  Maalesef hiçbir tedavinin yüzde yüz garantisi yoktur.   Ancak öte yandan hergün yüzlerce bebek  alternatif tıbbi yöntemler ile dünyaya gözlerini açmaktadırlar.

Bebek istiyorsanız ilk önce planlama yapmalısınız 

Siz ve eşiniz tedaviye başlamadan önce, her şeyi detaylıca konuşun.  Örneğin, ilaç tedavisini denemek isteyebilir ancak ameliyat ile tedavi yöntemlerinden birini  tercih etmek istemeyebilirsiniz.  Her iki yöntemde birbirinizi anlamanız gerekir. Bu zor süreçleri geçirirken olumlu olumsuz sonuçlara hazırlıklı olmalısınız.   Tedavi sırasında özellikle kadınların kullandığı ilaçlar ve tedaviler  hormonal değişikliklere yol açacağından karakter özelliklerinde değişikliklere sebep  olabilir. Aşırı gergin olunabilir, erkeğe düşen görev sabırla eşinin yanında olmaktır.

Kısırlık tedavisi de çok maliyetli olabilir. Ve sigorta genellikle bu giderleri kapsamaz. Maliyet sizin için bir endişe ise, ilaçların ve prosedürlerin maliyetinin ne kadar olduğunu öğrenerek işe başlayın.  Sonra sigortanızın herhangi bir masrafı karşılayıp karşılamadığını öğrenin.

Bunu önceden düşünmek, planladığınız bir dizi tedaviyi denemek duygusal ve finansal açıdan zorlayıcı olabilir. Bu sebeple program yaparak ilerlemek her zaman çok faydalı olacaktır.

Tedavi Olmalı Mıyım ?

Kadın ve erkekte malesef bazı durumlarda inferniliteye yol açan sebepler bilinememektedir.  Kısırlığa yol açan bazı durumlar tespit edilmiştir. Ancak tüm dünyada %20 kısırlık vakasına teşhis konulamamaktadır. Psikolojik olduğu düşünülmektedir.

Beslenmeden yumurtalık sorunlarına, tüpler ile ilgili  sorunlardan rahim ağzı enfoksiyonlarına kadar birçok sebep kısırlığa yol açabilir. Örneğin tıkalı tüpleriniz varsa ve yaşınız 40’a dayandıysa zaman kaybetmeden tüp bebek sahibi olmayı düşünmelisiniz.

Troit ve Guatr kısırlık sebeplerinden biridir.  Fazla kafein ve alkol tüketimi sebeplerden biridir. Genetik faktörler beslenme alışkınlıklarınız tümü sebep oluşturabilir.

Önemli olan doğru  uzmana ulaşarak her şeyi çok açık konuşarak tedavi yöntemlerini  ve bebek sahibi olma oranlarını iyi analiz etmelisiniz.  Bu üç kişinin birlikte yürüyeceği bir yoldur. Doktorunuz, karı-koca birlikte tüm seçenekleri değerlendirerek bu uzun yolda birbirinize umut vererek yürümelisiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git