30’lu Yaşlarda Kadın Olmak

Birçok kadın gibi, 30’lu yaşlarınız, ilk erişkinlik devresindeki arkadaş rekabeti­ni geride bırakmanın rahatlığıyla özgüvenini­zin arttığı ve kendiniz olmaktan mutlu oldu­ğunuz bir dönemdir. İşinizi yoluna koymuş­sunuz ve yaşamdan beklentilerinizi biliyor­sunuz.

Birçok kadın bir süre sonra çocuk sahibi olmak ister. Güvenilir doğum kontrol yöntem­leri, siz ve eşiniz şartların oluştuğuna karar verene kadar çocuk sahibi olmayı ertelemenizi olanaklı kılar. Dilerseniz eşsiz, tek başına çocuk sahibi olabilirsiniz. Gebe kalmadan önce sağlığın önemini bilmeli ve hamile kal­madan önce bedeninizi en üst form düzeyine çıkarmalısınız. Ancak, çocuk doğurmaktansa işinize ya da ilgilendiğiniz konulara yönelebilir veya birlikteliği yeterince doyurucu bulabilir ve anneliğin gerekli olmadığını düşünebilir­siniz.

ANNELİK VE İŞ:

Birçok kadın doğal yollarla sağlıkbebekler doğurabilir ve bebeğini büyütmekten büyük zevk alır. Çocuğunuza karşı duyduğunuz sevginin yoğunluğu şaşırtıcı olabileceği gibi, aranızdaki bağın gelişmesi uzun zaman da alabilir.
Çocuğun gelmesiyle birlikte, eşinizle (var­sa) ilişkiniz değişir. Özellikle bebeğe birlikte bakıyor ve sorumlulukları paylaşıyorsanız ilişkiniz, bebekten kaynaklanan ortak bir neşe ile zenginleşebilir. Ancak, ilişkiniz yeni talep­ler yüzünden baskı altında da kalabilir. İki tarafın anne-babalarıyla ilişkiler de değişir ve dengelenmeleri gerekir.

Benzer biçimde, çalışmayı sürdürürseniz, özellikle de başarılı olduğunuz yorucu bir işiniz varsa, evde yardım alsanız bile, evlilik ve işi aynı anda yönetme­nin düşündüğünüzden daha zor olduğunu görebilirsiniz. Hem bir birey hem de anne olmanıza olanak veren bir düzen kurmanız güç olabilir.

Anneliğin gerekleriyle ilgili gerçekçi olma­yan beklentileri olan kadın, özgürlüğün elin­den gitmesini derinden hissedebilir. Kimi an­neler bunalıma bile girebilir. Bir bebeğin doğu­mu ardından yaşanan uzun süreli bunalım, “bebek yüzünden” diye geçiştirilmemeli ve ciddiye alınmalıdır. Yeni bir anne olarak, yeni bebeğin talepleri karşısında afallayabilirsiniz. Doğumdan sonra işe dönmeme kararı alan ve böyle bir anda yardım alabilecekleri aile­leri olmayan kimi yeni anneler, kendilerini yalnız ve boşlukta hissedebilirler. Çevrelerin­deki diğer annelerle arkadaşlık kurup onların desteğini almak isteyebilirler. Fiziksel olarak ilk birkaç yıldan sonra annelik kolaylaşır; an­cak, yaşamın bu devresinde de çocuk büyüt­menin güçlükleri vardır.

Çocuğu olmayanlar için de çalışma yaşa­mının yükü ya da işten çıkarılmak veya eşten ayrılmak gibi krizler bunalım ve endişeye yol açabilir. Arkadaşlarınıza ya da ailenize yük olmak istemiyorsanız (ya da mutsuzluğunuzun nedeni onlar ise) doktorunuzla, bir danış­manla ya da psikoterapistle görüşmek çok yararlı olabilir.

Seçme özgürlüğü: Günümüzde birçok kadın, işinde ilerlemek ve rahat bir yaşamın tadını çıkarmak için anneliği geciktirmeyi yeğlemektedir.

Anne olmak: Bebeğiniz olduktan sonra, artık önce kendinizi değil, size yeni bir amaç ve yön veren çocuğu düşünürsünüz.

PAYLAŞ
30’lu Yaşlarda Kadın Olmak Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. AY dedi ki:

  çok güzel ifade etmişsiniz.Kadın olmanın zorluklarını sanırım biz kadınlar anlayabiliyoruz ancak.Eş,iş,ev ve çocuğu arasında sıkışıp kalan biz kdınlar.Hele bir de herşeyin mükemmel olmasını istiyorsak.O kadar şeyin koşuşturmacasında çocuğumuza bile greken ilgiyi gösteremeyince üzülüyoruz.Ama herşeye rağmen varlıkları yaşama sebebmiz oluyor.Az ya da Çok onunla paylaşımlarımız herşeye değer .Hayattaki en anlamlı bağ anne ve çocuk arasındaki bağ ne de olsa…

 2. dilek dedi ki:

  bazı kadınlar anne olmak için yaratılmışlardır, evcilik oyunlarında ilk flörtlerinde gelecek hayallerinde hep eş ve anne olmak vardır. Hangi yaşta olurlarsa olsunlar anaç, bilgiç ve öğretici davranırlar. safi östrojen olarak dolaşırlar adeta masalsı doğum hikayeleri vardık korkunç acıların bebeğinin yüzünü gördüğü an dünyalara bedel bir mutlulukla değiştiğine dair, ne varki işler öyle yürümüyor her daim, bazen annelikte iç güdüsel değil öğrenilen bir durum olabiliyor, aksi olsaydı dünyada hiç terkedilen bebek kötü muamele gören çocuk olmazdı, üzücü ama gerçek malesef.
  kadın olmak, eş ve anne olmak herbiri ayrı bir meziyet gerektiriyor helede hayatta her zaman acami kalmayı yeğleyenlerdenseniz, acemilik, herşeyi biliyorumun sıkıcılığından ziyade şaşırmayı getirir şaşırdığınız şeyleri keşfedersiniz, keşfetmek eğlencelidir.
  anne olmak;
  yemek yapmak çamaşır yıkamak evi temizlemek alışveriş yapmak
  hayatını çocukları ve eşi için programlamak.
  bunlar tam olarak doğru kelimler olmaya bilir, hatta bazen bişeyler eksik kalabilir, yanlış yapılabilir önemli değil, bu neden le anlatılanları unutup söylenenlere kulak asmadan herkez kendi çocuğuyla kendi anneliğini yeniden keşfetmeli, güdülenmiş bir sevgi ve öğrenilmiş annelik kalıplarına sıkışıp kalmadan yaşanan bu deneyimin yaşamın ilk yıllarından başlayıp çocuk, ergen genç ve yetişkin olacak olan bebek ve anne için çok daha özel bir ilişki olacağı kanısındayım.

Sayfa başına git