Depresyondan Nasıl Kurtulabiliriz?

Hayatımızın her alanını olumsuz etkileyen depresyondan kurtulmamız mümkün müdür? Acaba depresyon tedavi edilebilir mi? Depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Uygun tedavi ile 10 hastadan sekizi düzelmekte ve has­talık öncesi dönemdeki yaşantısına dönmektedir. Hastalıktan kuş­kulandığınızda ya da hastalığınızı fark ettiğinizde tedavi için bazı adımlar atmanız gerekir. Tedavi edilmemiş depresyon, başka has­talıklara karşı da kişiyi zayıf kılmaktadır.
Depresyon tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi birlikte uygu­lanır. Mutlaka doktor kontrolünde başlanması gereken ilaç tedavi­sinde, antidepresan dediğimiz ilaçlar kullanılır. Psikoterapi ise kişi­nin geçmiş yaşam öyküsünün alınıp, şimdiki sorunların kökenleri ve amaçlarını, kişinin zorluklar karşısındaki savunma mekanizmalarını ve depresif temel düşünce biçimlerinin saptanıp, düzeltilmesine yö­nelik bir çalışmadır. Depresyonu oluşturan nedenlere yönelik olarak psikososyal stres faktörlerinin de ortadan kaldırılması iyileşmeyi hız­landıracaktır.

PAYLAŞ
Depresyondan Nasıl Kurtulabiliriz? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. sinan dedi ki:

  benim cok canım sıkkın hayattan zevk alamıyorum açimde hep ölüm korkusu vr hayatı dolu dolu yaşamak istiyorum onu başaramıyorummmm….

 2. gülhan dedi ki:

  kendimi hiç iyi görmüyorum beni bu hale sokan insanlara inat birzcık başarabilme ümidim vardı ama onuda aldılar elimden bu genç yaşımın baharında hiç bir seyin bnm için anlamı yok artık ne yapacağımı artık düşünmüyorum hep böle olacakmıs gibi sanki diyorum kendime ama nafilee.. kendimi kandırarakta mutlu olmk istemiyorum ilaç kullnıyorum oda fayda etmiyor bir tek ALLAHIM var gerisi yalan ..

 3. muhteşem dadaş dedi ki:

  maruz kaldığım bir iftiradan dolayı hayatımdan küstüm hemde benim gibi çevresine pozitif enerji veren bir insan artık benim için yaşamanın bir anlamı yok çaresizlik içerisinde hep yaşıyorum o dolu hayat benim için bomm boş çocuklarım beni frenliyolar kendi yetim büyümem çocuklarımında aynı eziyet ve cefa içerisinde büyümesi düşüncesi beni frenliyor ama nereye kadar diyede düşünmüyor değilim babasını hatırlamayan bir çocuk geride bırakmak bana azap veriyor yaşama ümidimi sevincimi hevesimi benden alanlara allah hesap sorsun inşallah

 4. Naz dedi ki:

  çok uzun bir süredir kendimi çok mutsuz hissediyorum.hiç bişeyden zevk almıyorum.kendimi hep yorgun ve uykusuz hissediyorum.yaşamımda hoşlanmadığım insanlardan nefret etmeye başladım.kendim dahil hiç kimseyi sevmiyorum.eşimden bile bazen nefret ediyorum.gün geçtikçe kendimi çirkinleşmiş ve yaşlanmış görüyorum.33 yaşımdayım ama 70 yaşındaki bir insanın ruh halini taşıyorum.aklımda hep ölüm var sürekli beni çağırıp duruyor.kendimi hayatın sonuna gelmiş hissediyorum bana kimse yardım edemez artık

Sayfa başına git