Bipolar Bozukluk Belirtileri Nedenleri Tedavisi ve Aile Yaşamı

Bipolar bozukluk bu çağın maalesef vebası denebilir. Modern çağ öyle bir vurdu ki insanları görülme oranları çok fazla arttı.

Peki Bipolar bozukluğun belirtileri nelerdir?

 1. Huzursuzluk
 2. Zevk alamama
 3. Ölüm, intihar düşünceleri
 4. Şiddetli enerji kaybı, durgunluk
 5. Ümitsiz, üzgün ve hissetme
 6. Fiziksel ve mental yetilerde ağırlaşma
 7. Karar vermekte ve odaklanmakta güçlük
 8. İştah ve kilo değişiklikleri
 9. Uyku problemleri
 10. Odaklanmakta güçlük, hafıza problemleri
 11. Tedaviye cevap vermeyen fiziksel ağrılar, sindirim sorunları
 12. Suçluluk, değersizlik düşünceleri

Ailenizde bir Bipolar bozukluk sahibi kişi varsa sabırlı ve merhametli olmalısınız.   Bir aile üyesinin bipolar bozukluğu olması demek, tüm aileye destek gerekeceği anlamına gelir.

Ailenizdeki bazı kişilerin davranışlarının bu rahatsızlığa bağlı olduğunu unutmayın.   Örneğin, kendileri hakkında bencilce ya da palavra gibi konuşma yapan bir kişi normal olarak kibirli veya öz-merkezli olarak kabul edilir. Bipolar bozukluğu olan bir kişide bu davranış, aynı derecede hoş olmayan diğer riskli davranışlar gibi, maninin bir göstergesidir. Bunun hastalığın bir belirtisi olduğunu ve aile üyenizin kasıtlı bir davranışı olmadığını kabul etmek, durumlarını anlamada yardımcı olur. Bununla birlikte, aile üyenizin hastalıkları ile ilgili her türlü duyguyu ilişkilendirmemeye dikkat edin; Bipolar bozukluğu olan kişiler de sağlıklı yollarla çılgın ya da üzgün olabilirler.
Aile üyelerinizin hastalığını daha iyi anlayabilmenin ve destek vermenin bir yolu, sadece onların deneyimlerini sormaktır. Bununla birlikte, kendi takdirinize bağlı olduğunuzdan ve bunlarla etkileşimde bulunmadan önce sizinle konuşmaktan memnun olup olmadıklarını belirttiğinizden emin olun. Bu çok tehdit edici ise, basitçe nasıl davrandıklarını sorabilir ve şu anda yaşadıklarıyla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Aile üyesini akıl sağlığı tedavisinde destekleyin. Bipolar bozukluk, ilaç ve tedavi ile en iyi şekilde tedavi edildiği için, tedaviye dahil olan aile üyenizin destekleyici olması çok önemlidir. Katılmanın bir yolu sevdiğiniz kişinin psikoterapisine katılmaktır. Aile terapisi, bipolar bozukluğu olan bireyi desteklemede yardımcı bir kaynak olabilir.

Aile üyenizin ruh sağlığı hizmetleri sağlayıcısıyla iletişim kurun. Sevdiğiniz kişi, terapistinizle veya doktorunuzla konuşmanız için bir salıverme imzaladıysa, o kişiyi ortaya çıkabilecek olası endişeler veya sorunlar hakkında bilgilendirebilirsiniz. Ayrıca aile üyenize nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Aile üyeniz şu anda akıl sağlığı tedavisi almıyorsa, onları tedavi etmeye teşvik edebilir veya onlara yardımcı olabilirsiniz. Bipolar bozuklukta uzmanlaşan bölgenizdeki terapistleri veya psikiyatristleri arayabilirsiniz. Ancak, (eğer kendisi veya başkaları için zararlı olmadıkça) gönülsüzlerse, aile üyesine tedavi uygulamamaya dikkat edin; Bu onları korkutup ilişkinizi bozabilir.

İlaç uyumluluğunun izlenmesine yardımcı olun. Aile üyenizin ilaçlarını tüketmediğini fark ederseniz, ilk adım psikiyatrist veya pratisyen hekime mümkün olan en kısa zamanda haber vermektir. Muhtemelen doktor sevdiklerinizle konuşmak isteyecek ve nasıl ilerleyeceğiniz konusunda sizi bilgilendirecektir. Doktorunuzla konuşamıyorsanız, ilacınızı kabul etmeleri için ilaçlarınızı almaları konusunda teşvikte bulunabilirsiniz ya da teşvikler sunabilirsiniz (özel muamele ya da onlarla birlikte bir şeyler yapmak gibi)

Bir manik veya hipomanik atak sırasında yardımcı olun. Aile üyenizin bir bölüm yaşadığını belirten belirtiler fark ederseniz, bunları zarar azaltmaya dahil etmek çok önemlidir.
Riskli davranışlar sırasında (kumar, aşırı harcama, uyuşturucu kullanımı, pervasız sürüş) zararları azaltmak için pazarlık yapın
Çocukları, engelli kişileri ve diğer savunmasız kişileri uzak tutun.

Bir kriz planı yapın. 

Bir krizi etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için acil durumla uğraşmak için bir eylem planının olması önemlidir. Doktorların sayıları ve hastane adreslerinin yanı sıra yardımcı olabilecek önemli akrabaların iletişim bilgilerine sahip olun. Sadece bilgileri telefonunuzda saklamayın; Bu sayıların her zaman yazılı ve yanınızda olması gerekir (cüzdan gibi). Aile üyenize bir kopya verin. A

ile üyeniz duygusal olarak kararlı olduğunda bu planı bile geliştirebilirsiniz.

Aile üyenizin tetikleyicileri önlemesine yardımcı olun. Bir tetikleyici, olumsuz bir sonucun olasılığını artırabilecek bir davranış veya durumdur, bu durumda, manik, hipomanik veya depresif bir olaydır. Olası tetikleyiciler kafein, alkol ve diğer ilaçlar gibi maddeleri içerir.  Tetikleyiciler ayrıca stres, dengesiz beslenme, uyku düzensizlikleri (çok fazla ya da çok uyuyan) ve kişilerarası çatışmalar gibi olumsuz duyguları da içerebilir. Sevdiklerinizin kendine özgü tetikleyicileri olacak. Aile üyelerinizin bu davranışlara katılmasını engellemeye veya stres seviyelerini azaltmak için sorumluluklarını önceliklendirmelerine yardımcı olarak yardımcı olabilirsiniz.

Eleştiri ve eleştirel insanlar ortak bipolar tetikleyicidir.
Ailenizle yaşıyorsanız, evdeki alkol gibi maddeleri kaldırabilirsiniz. Aydınlatma, müzik ve enerji seviyelerini kontrol ederek rahatlatıcı bir ortam yaratmaya da çalışabilirsiniz.

Şefkat Egzersizi 

Daha eğitimli olmanız bipolar bozuklukla ilgili olur, daha anlayışlı ve kabul edilebilir olabilirsiniz. Ailenizdeki bu bozukluğun üstesinden gelmek hala zor olabilir, ancak endişeleriniz ve düşünceniz aile üyelerinizi desteklemede uzun bir yol kat edebilir.

Baktığınızı göstermenin bir yolu, sadece aile üyelerinizin onlar için orada olduğunuzu bilmelerini sağlayarak ve onların iyileşmelerini desteklemelerini sağlamaktır. Hastalıklarıyla ilgili konuşmak isterlerse onları dinlemeyi de teklif edebilirsiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git