Depresyondan Kurtaran Bu Beş Yiyecek Ruhunuzu Güllük Gülistanlık Ediyor

Depresyon son yıllarda hızla yayılan ve pek çok insanın sağlık durumunu alt üst eden duygusal ve ruhsal bir hastalıktır. Çevremizde hemen herkes bir antidepresan hastası olmuş durumda. Yoğun çalışma şartları, stres, ekonomik yetersizlikler derken insanlar ruhsal açıdan oldukça bunalır ve kendimizi depresyon adı verilen iletin içinde buluruz.

Peki ilaç kullanmadan kendimizi iyi hissetmenin, depresyondan kurtulmanın  hatta depresyona girmeyi engelleyen doğal yolar yok mudur? Elbette var. İşin sırrı yine doğadan arkadaşlar. Sadece doğru besinleri tüketerek kendimizi depresyondan koruyabilir ya da bu durumdan kurtulabiliriz.

1.Balık

Omega-3 bakımından tam bir depo olan balığın yapılan araştırmalar sonucu vücudun duygusal açıdan çökmesini, uyku problemlerini ve üzüntü halini önlediği gözlemlenmiştir. Beyin gelişimi için oldukça önemli olan yağ asitlerini içinde bulunduran balık özellikle kadınlarda düzenli tüketildiğinde depresyona girme riskini en aza indirmiştir.

Bunun yanı sıra balık ağı tüketimi de aynı şekilde depresyona karşı kalkan görevi içerir. Nedensiz üzüntü hali ve uyku bozukluklarını da doktor kontrolü olmak şartıyla balık yağı hapı kullanarak düzenleyebilirsiniz.

2.Kaju

Son yıllarda ülkemizde de yaygın olarak tüketilen bu yemiş türü sinirlerimizin güçlenmesine yardımcı olduğu gibi depresyona karşı da iyi gelir. B vitamini açısından zengin olan kaju beynin daha aktif ve neşeli olmasını sağladığı için depresyona da iyi gelir.

3.Yeşil çay

Beyni ve bedeni sakinleştirici bir yapıya sahip olduğu bilinen yeşil çay içinde bulunan antioksidanlar sayesinde depresyona da iyi gelir. Her gün üç dört fincan yeşil çay tüketimi ile kendimizi çok daha sakin ve huzurlu hissedebiliriz. Diyet yapanlarında sinirsel açıdan yıpranmaması için mutlaka diyet listelerinde yeşil çaya yer verilir. Çünkü yeşil çay zayıflatıcı etkisi yanında sakinleştirici bir yapıya da sahiptir.

Young man in depression. Sad depressed boy in an empty room. stressed out male teenager. Portrait of stressed young man, hands on head. Negative human emotion. boy sits on the floor in an empty room

4.Kakule

Depresyona girmemizin en önemli nedeni hiç şüphesiz beynimizdir. Beyin bize sürekli olarak yorgunluk, mutsuzluk hormonları salgılarsa kendimizi kötü hissederiz. Kakule bitkisi baharat olarak kullanılmasının yanı sıra çayların içinde aroma verici olarak da kullanılır ve depresyonun tedavi edilmesinde adeta bir ilaç etkisindedir.

5.Lahana

İçinde bulunan yüksek miktarda ki B ve C vitaminleri sayesinde kalp sağlığını koruduğu gibi stresin azaltılmasına da yardımcı olarak depresyona iyi gelir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git