Epilepsili Gebe Kadınlar Nelere Dikkat Etmeli

Gebe Üzerindeki Riskler
Eğer epilepsiniz varsa, henüz hamile kalmadan önce doktorunuzla mutlaka gö­rüşmeli ve önlemleri en baştan almaya başlamalısınız. Çünkü biliyoruz ki, gebe­lik döneminde, epilepsisi olan kadınların % 25’inde nöbetler azalır ya da kaybo­lur. Ne var ki kadınların % 25’inde de nöbetler özellikle ilk trimesterde sıklaşabilir.

Bu süreçte karşılaşabileceğiniz komplikasyonları, vajinal kanama ve plasentanın rahimden erken ayrılması olarak sıralayabiliriz. Suyunuzun erken gelmesi ve ha­milelikle bağlantılı olarak yüksek tansiyonla karşılaşmanız da olası durumlar arasındadır.

Hamilelik sırasında gideceğiniz rutin doktor kontrollerinde kilonuzun ve tansi­yonunuzun ölçülmesinin yanı sıra, kan testi ile ilaç kan düzeyiniz takip edile­cektir.

Epilepsisi olan bir hamile olarak nöbet geçirebilirsiniz; sakın gereksiz yere kor­kuya kapılmayın. Nöbetler zararlı ve tehlikeli olabilir ama bu durumdaki birçok kadının buna rağmen sağlıklı bebekler doğurduğunu da bilimsel verilerden bili­yoruz, o nedenle lütfen paniğe kapılmayın. Nöbetlerinizi mutlaka doktorunuza bildirin, tedavi önerileri de buna göre değişiklik gösterebilir. Eğer hamileliğini­zin son aylarında nöbet geçiriyorsanız, doktorunuz ultrason ile bebeğinizin du­rumunu kontrol etmek isteyebilir.

Epilepsisi olan gebe, kendine iyi bakmalı

• Epiiepsi ilaçlarını aksatmadan kullanın
• İlaçlarınızı aniden kesmeyin ve hekiminize danışmadan dozları ile oynamayın
Sağlıklı beslenin ve vitaminlerinizi düzenli alın
• Düzenli egzersiz yapın ve stresinizi kontrol altında tutun
• Yeterli miktarda uyuyun
• Sigara, alkol kullanmayın

Sevgili Anne Adayları Şu Sayfalarımızı da Mutlaka Okuyun:

Sara İlaçları ve Gebelik

Hamilelikte Sara Hastalığı

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git