Gebelik Döneminde Bebeğinizle İlk İletişimi Kurun

Gebelik döneminde bebeğinizle konuşmanız, ona müzik dinletmeniz bebeklerin görsel zihinsel ve motor becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyor.

Memorial Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları uzmanı Op.DR. Altuğ Semiz, bebeklerin dünyaya geldikten sonra annelerinin sesini duydukları ilk anda büyük bir huzur duyarak, kendilerini annelerinin güvenli kollarına bıraktığını söylüyor.

İngiliz bilim adamları anne adaylarına belli bir şarkıyı gebelik süresince defalarca dinletmiş.

muzikdinlemeBebekler dünyaya geldikten sonra aynı şarkılarda ağlamayı bırakmış ve sorunsuz daha uzun süre uyumuşlar.

Bilim adamları özellikle Barok müziğin nakarat bölümleri sayesinde bebeklerin en huzur duydukları müzik olduğunu söylüyor. Dışarıdan gelen ses, dalgalar biçiminde anne karnına ulaşıyor, o yüzden bulunduğunuz odada müzik dinlemeniz yeterli oluyor.

Bu sesleri uzun süre dinlemek, bebeğe huzur verirken aynı zamanda beyin gelişimi için de önemlidir.

PAYLAŞ
Gebelik Döneminde Bebeğinizle İlk İletişimi Kurun Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. ... dedi ki:

  nagihan hanım çocuk sahibi olabilmek için biyolajik olarak bir sorununuz yoksa bu psikolojikde olabilir..

 2. ... dedi ki:

  motor:hareket anlamına gelmektedir..çocuğun psikomotor gelişimini desteklemek için; ipe bomcuk dizmek,makasla yada parmaklarla kağıt yırtmk-kesmek,koşmak,atlamak,resim çizmek gibi etkinlikler yapılmALIdIR.böylece küçük kas ve büyük kas becerileri desteklnmiş olur.

 3. kumtanesi dedi ki:

  Merhaba nazlı can,

  Motor becerileri: Yazı yazma, belli sınırlar içinde boyama yapma, makasla kâğıt kesme, ipe boncuk dizme gibi becerilerdir.

 4. nagihan kocatürk dedi ki:

  merhaba bn 24 yaşindayim ve evliyim 2005 te evlendim 2006 dida ise hamile kaldim ama 4 aylik ken düştü o zamndan beri bir daha da olmadi doktora gitim her şeyin düz gün dedi bn şimdi ne yapmaliyim sizce

 5. nazlı can dedi ki:

  Gebelik döneminde bebeğinizle konuşmanız, ona müzik dinletmeniz bebeklerin görsel zihinsel ve motor becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyor.

  muzik dinlemek zihinsel gelişimi etkiliyor olabilirde. Buradaki motor ne oluyo ?

Sayfa başına git