Evinizdeki Yaşamın İlk Belirtileri

Evinizdeki Yaşamın İlk Belirtileri; belki de daha dün doğum sancıları çekiyordunuz ama artık evinizdesiniz ve bebeğiniz ile birliktesiniz; size sunulan bir mucize sizin aracılığınız ile dünya ya geldi ve o sizin bebeğiniz şuan geçirdiğiniz o on ayın sorunlarından hiç biri aklınızda değil ve onlar sadece tatlı bir anı olarak hayatınız da kalacak.

Şu bir gerçek ki hiçbir şey sizi anne olma gerçeğine önceden hazırlayamaz. Hani deriz ya anlatılmaz, yaşanır diye işte bu söz tam da annelik için… İlk haftalarınız büyük bir karmaşa için de geçebilir. Yaşamınıza giren bebeğiniz size ne denli heyecanlı ve farklı deneyimler kazandıracağını önceden tahmin etmek sezinlemek bile çok güçtür.

anne ve baba

Bebeğiniz ile ilgili öğreneceğiniz o kadar çok şey var ki; bebeğinizi nasıl kucağınıza alacağınız, nasıl tutacağınız, nasıl besleyeceksiniz, nasıl temizleyeceksiniz, neleri nasıl giydireceksiniz, nelerden hoşlanır ve nelerden rahatsız olur….. gibi bir çok sorunun cevabını aslında birlikte öğreneceksiniz.

Bu sorulardan gözünüz korkmasın çünkü bebeğinizin bakımını sevgi, sıcaklık ve sorumlulukla altından kalkabileceğiniz güzel anılar şekline çevirebilirsiniz. Unutmamanız gereken tek şey bebeğinizin size ihtiyacı var ve tamamen sizin bakımınız ve sevginiz ile hayatını sürdürecek.

Bebeğiniz ile başlayan bu yeni yaşam düzeni sizde şaşırtıcı duygular yaratacaktır. Onun çok narin oluşu, her şeyi için size gereksinim duyması sizde güçlü heyecanlar oluşturur. Bu nedenle aşırı duygusal olabilirsiniz.

Bebeğiniz anne karnında olduğu gibi kıvrılarak yatar, Ellerini sıkıca yumar, Sırt üstü yattığında başını bir yanına doğru devrilmesini henüz etkileyemez.Eli ağzına değdiğinde onu emmeye başlar; bu da bebeğinizi rahatlatır. 

Bebeğiniz günde ortalama 16 saat uyuyacaktır, bir rahatsızlığı olmadığı sürece. Bebeğinizin uyku düzeni yaklaşık 5-8 hafta içinde düzene girecektir. Gece uykusunun düzensiz olması sizi yoracaktır, hatta sinirlerinizi yıpratmak için bile yeterlidir. Ancak unutmayın bebeğiniz de rahatsız olmadığı zamanlarda geceleri ne sizi yoracak ne de kendisi yorulacaktır.

Artık aileniz üç kişi ve ailenizde her şey değişti. Önünüzdeki bu heyecanlı süreçte eşiniz yalnızca kocanız değil aynı zaman da bebeğiniz ile birlikte büyüteceğiniz bir babadır. İşler ne kadar karmaşık görünürse görünsün, eşinize de bu aşamada anlayış göstermeli ve destek olmalısınız. Çünkü o da bu değişimin şokunu yaşıyor ve sizin kadar desteğe ihtiyacı var. Bebeğinizin bakımını onunla paylaşın, başlangıçta bebeğinizi kucağına almaya bile korkacak ve buna cesaret edemeyecektir. Ama kısa süre içerisinde eşiniz de kendine güvenecek ve babalık duyguları ile bunu başaracaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git