Sayı Kartları

Gözahcı renklerde boyanmış çeşitli şekillerin bulunduğu kartlarla, iskambil kâğıtlarıyla oyunlar oynamak hem eğlencelidir, hem de çocuğunuzun sayıları ve resimlerin çağrıştırdıkları şeyleri anlamasına yardımcı olur. Kartlar, basit malzemelerden evde kolayca ve ucuza yapılabilir.

Çeşitli boylarda keseceğiniz kartonlar üs­tünde resimler yaparak, çocuğunuzla birçok değişik oyun oynamada kullana­bilirsiniz; bu oyunlar çocuğunuzun nes­neler arasındaki çeşitli ilişkileri kavramasına ve sayı kavramını geliştirmesine yardımcı olurlar.

Sözgelimi, bütün atları ya da bütün kırmızı renklileri bir araya toplayarak, kart­ları kümelere ayırma alıştırması yapabilir.

DİZİLER YAPMAK

sayikartlariKarton parçalan üstüne ayrı renklerde 5’er araba, kayık, çocuk, at, uçak, ev, vb. şekiller çizip, boyadıktan sonra çocuğunuzdan, üçer tane olmak koşuluyla hangi nesneden ya da renkten olursa olsun, üçerli kümeler yapmasını isteyerek, sayı ilişkileri alıştırması yapın. Sonra, bir ekleyerek, her kümeyi dörderli. Daha sonra da beşerli hale getirmesini isteyin.

Aynı işler için bir deste iskambil kâğıdından da yararlanabilirsiniz. Kâğıtları sırtları alta gelecek biçimde masaya dizip, çocuğunuzun karoları bir araya, kupaları bir araya, maçala­rı bir araya, sinekleri bir araya getirerek dört küme oluşturmasını sağlayın.

Bunu becerme­ye başlayınca, desteyi yeniden karıştırıp, bu kez bütün papazları, valeleri ve kızları 3 kü­me yapmasını isteyin. Sonraki aşamalarda, ona her sayıyı gösterip, l’lileri, 5’lileri, 10′ lıları vb. kümelendirmesini öğretebilirsiniz.

sayikartlari2Küçük çocukların en çok sevdiği kart oyunlarında biri, yukarda sözünü ettiğimiz, üstünde çeşitli renklerde şekillerin bulunduğu kartlardır. İşe, üstünde araba, kayık, uçak, bebek, ev ve at bulunan kartları kümelendirme­sini söyleyerek başlayın.

Sonra işi biraz daha karmaşıklaştırıp, her birinde aynı renkten bir araba, bir uçak, bir ev, bir at, bir bebek, bir kayık bulunan kümeler yapmasını isteyebilir­siniz. Böylece hem sayı kavramıyla, hem de kartların üstündeki resimlerin çağrıştırdıkları kavramlarla tanışacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git