Bebeğinizin Sizden İstediği Sadece Bir Bardak Süt!

Bebeğinizin Sizden İstediği Sadece Bir Bardak Süt! Gebelikte bilinçli beslenmek hem sizin hem  de bebeğinizin sağlığını koruyacaktır. Sadece gebelik de değil gebelik sonrasında da kendinizi daha formda hissedecek ve fazla kiloların verdiği psikolojik ve olumsuz duygulardan daha az etkilenmenizi sağlayacaktır. Bir çok anne adayı ne yazık ki gebelik döneminde gebeliğin arkasına sığınarak ellerine ne geçerse ağızlarına atmaktalar ve verdikleri tek cevap ise ben hamileyim! oluyor…. Bu tür hareket ve psikoloji tamamen hamileliğin arkasına sığınarak ne bulunursa bilinçsizce yenmesine ve hamilelik sonrası fazla kilolar yüzünden psikolojik bunalımlara yol açmaktadır.

Ancak anne adayları şunu bilmiyor olacak ki; anne karnındaki bebek sizden belli bir aya kadar ki bu hamileliğin ilk yarısı boyunca sadece bir bardak süt içilerek bebeğinizi en sağlıklı bir şekilde besleyebilir, anne karnında ki bebeği  büyütebilir ve gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Bunun dışında yedikleriniz size sadece geri verilme aşamasında sizi çok zorlayacak olan fazla kilolara yol açacaktır.

bebeğinizin isteği sizden sadece bir bardak sütGebelikte Beslenirken Bebeğinizin Dengeli ve Sağlıklı Beslendiğinden Nasıl Emin Olacaksınız?

–  Yiyecekleri 3 öğün şeklinde değil de sık sık ama azar azar en az 5 öğün olarak tüketmelisiniz.

– Taze meyve ve sebzeler lif, vitamin ve mineral açısından zengindir. Günlük sebze ve meyve tüketmelisiniz.

– Satın alınan meyve ve sebzelerin rengi ne kadar canlı olursa ve tam renginde olursa o kadar besleyici özelliği olacaktır.

– Meyve ve sebzeleri mutlaka bol su ile yıkayarak tüketim.

– Sebzeleri mümkünse çiğ tüketin; bunun dışında buharda haşlayarak ve fazla pişirmeden tüketebilirsiniz.

– Ekmek, patates, pirinç gibi tahıl ürünlerinden yemelisiniz. Lif açısından zengin olan kepekli ürünleri tercih etmelisiniz.

– Yağsız et, tavuk, balık, yumurta mutlaka yemelisiniz; en iyi protein kaynaklarıdır.

– Hem kalsiyum hem de protein açısından zengin olan süt ve süt ürünlerini mutlaka yemelisiniz.

– Mümkün olduğunca pastörize olmuş süt ve süt ürünlerini tüketin bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

–  Günde en az 2 litre su içmelisiniz ki hamilelikte bu oldukça önemlidir; unutmayın bebeğinizin yaşam alanı su içindedir, bu suyun azlığı bebeğinize zarar verecektir.

– Ceviz, fındık, fıstık, kuru kayısı ve yulaf ezmesi mutlaka tüketin.

Unutmayın bu öneriler beslenme biçiminizi değiştirmeniz ve sağlıklı bir hayat sürmeniz için gerekli olan uyarılardır; hamilelik döneminde bu beslenme alışkanlığının 10 kat daha önemli olduğunu vurgulamamız gerektiği için hamilelik döneminde mutlaka uygulanmalıdır.

PAYLAŞ
Bebeğinizin Sizden İstediği Sadece Bir Bardak Süt! Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Durdane dedi ki:

    Hamileyim ve yemek yiyemyorum

Sayfa başına git