Bebek Bakımı

Yeni doğan bebeğe hangi aşılar yapılmalı?

Dr. Gökhan Mamur: Doğumdan hemen sonra hepatit B aşısı yapılar. Halk arasında ‘zeka testi’ olarak bilinen yenidoğan tarama testleri vardır. Bunlar mümkünse doğumdan en az 3 gün geçtikten sonra yapılmalı. Aksi taktirde hastalık varken yokmuş, yokken varmış gibi sonuç verebilir.

Bebek doğduktan sonra kakasının siyah olması normal mi?

Dr. Gökhan Mamur: Evet. Bu kakaya mekoniyum denir ve özellikle siyah olmasını bekleriz. Farklı bir renk gelirse esas o zaman ‘Bir sorun var mı?’ diye sorgularım.

Bebeğin gaz şikayetleri ne zaman başlar?

Dr. Gökhan Mamur: Bebek beslenmeye başladığı andan itibaren başlayabilir. Ancak her ağlama gazdan kaynaklanmaz. Anne ve babaların bu tür şikayetleri doğal karşılamalarını tavsiye ederim. Çünkü bu dönemde bebekler dünya koşullarına ayak uydurmaya , çalışır. Dolayısıyla birtakım geçiş dönem sıkıntıları yaşamaları son derece normaldir.

bebekbakimiGazı iyi çıkmayan çocukta ne tür belirtiler vardır?

Dr. Gökhan Mamur:
Gaz, bağırsak ve mideyi şişirip gerginlik, ağrı yaratabilir. Dolayısıyla bebek ağlayabilir. Aynı nedenlerle bebek iyi beslenemeyebüir. Çok gazı olan bebek, gazım çıkarmaya çalışırken kusabilir. Karında şişlik de gaz belirtisi olabilir. Ancak bebeklerin karın kasları çok zayıftır. Bu nedenle karın içindeki organlar dışarıya doğru itilebilir ve bebek karnında kurbağa karnı görüntüsü ortaya çıkabilir. Bu normal bir durumdur ve gazdan kaynaklanmaz.

Gaz nasıl çıkarılır?

Dr. Gökhan Mamur: Bebekler çoğu zaman gazlarını zaten kendileri çıkarırlar ama bazen zorlanırlar. Zorlandıklarında bebek omuzdan arkaya bakacak şekilde kucağa alınır ve sırtına hafifçe pıt pıt yapılır veya sırtı sıvazlanır. Aynı eylem bebeğin yüzükoyun önkol üstüne yatırılarak da yapılabilir. Gazı varsa zaten 1-2 dakikada çıkar, çıkmazsa daha fazla uğraşmaya eerek vok. Eğer altta gaz varsa bebek sırt üstü yatırılır ve dizleri karnına doğru bastırılır; birkaç kere tekrarlanır.

Bebeğin fazla beslenmesinin işareti nedir?

Dr. Gökhan Mamur: Bir bebek istediği kadar ve istediği zaman emzirilmeli ya da maması verilmeli. Ek gıdalara geçtikten sonra dengesiz beslenme hikayesi varsa o zaman müdahale edilmen.

Bebekler hangi pozisyonda yatmalı?

Dr. Gökhan Mamur: Ani bebek ölüm sendromu 1500 doğumda 1 sağlıklı çocukta görülen, bebeklerin beşiklerinde ölü bulundukları bir durumdur. Nedeni tam olarak bilinmiyor ancak bebeğin ağız ve burun çevresinde biriken karbondioksit nedeniyle boğulduğu düşünülüyor. Yüzükoyun yatan bebekler yüksek risk taşıyor. Araştırmalara göre, sırt üstü yatmak yan yatmaya kıyasla daha güvenli. Bunu söylerken akla gelen ilk soru ‘Ya bebeğim kusarsa?’ olur. Ama bebekler yan da yasta, sırt üstü de yatsa başları yana yatıktır. Bu nedenle yan tarafa kusarlar.

PAYLAŞ
Bebek Bakımı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. şüheda dedi ki:

    BİZ ANNELERİ BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Sayfa başına git