Büyük Sara

Büyük Sara

Çoğu buyuk sara nöbeti, beklenmedik anda gelir Bununla birlikte, bazı kimseler daha ağır bir şey olacağını haber veren bir uyarı hissetmeye alışmışlardır Bu uyarı kişiden kişiye de­ğişebilir.  Örneğin, vücudunda acayip bir duy­gu biçiminde olabildiği gibi özel bir koku ya da ağız tadı biçiminde de olabilir Uyarı sıra­sında kişinin normal davranışları değişebilir, ancak, bu fazla sürmez .

Epilepsi olarak da bilinen büyük sara hastalığı, beyindeki anormal elektriksel boşalımın bir sonucu olarak nöbetler halinde ortaya çıkan kronik bir bozukluktur. Sara nöbetlerinin başlaması ve sona ermesi aniden olmaktadır. Büyük sara vücutta havale gibi genel kasılmalara ve bilinç bozukluklarına neden olur.

Sara Neden Olur?

Sara olgularının büyük bölümünde kesin bir neden saptanamaz. Fakat beyin lezyonları, tümörleri, kafatası-beyin travmaları, doğum travmaları ya da doğuma bağlı beyin hastalıkları büyük saranın oluşumuna sebebiyet vermektedir. Beyni etkileyerek sara nöbetlerine yol açan genel hastalıkların başlıcaları ise beyin dokularına oksijen ulaşmasını engelleyen dolaşım bozuklukları, karbon monoksit, alkol gibi maddelere bağlı zehirlenmeler, yüksek ateş, beyin iltihabı gibi metabolizma bozukluklarıdır.

saraHastalığın Görülme Sıklığı Nedir?

Büyük sara oldukça sık görülen bir hastalıktır. Nedeni tam olarak belirlenemeyen hastalık dünyanın % 5’inde görülmektedir. Erkeklerde kadınlardan daha sık rastlanan hastalık çoğunlukla çocukluk ve ergenlik yaşlarında başlamaktadır. Fakat erişkin ve orta yaşta da görülmektedir. Genellikle değişik yaş guruplarında farklı sebeplerden ötürü meydana gelebilir.

Hastalığın Tedavisi Nedir?

Genellikle hastaların büyük bölümünde ilaç tedavisi olumlu sonuç verir. Sara nöbetlerinin beyne yerleştirilen elektrotlarla denetim altına alınması henüz deneysel bir tedavi yöntemidir ve kesinliği tam olarak kanıtlanmamıştır. Hastanın öyküsüne ve tıbbi muayenesine dayanan uygun ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlacın yan etkilerini azaltmak için de başlangıç ve devam tedavileri uygulanmaktadır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git