Titreme

Titreme, insanda ateş yükselmesinin haberci­sidir. Özellikle bulaşıcı hastalıkların ilk belirti­sini teşkil eder Sıtma ve zatürree, titreme ile başlayan hastalıklardır.

Titremeyi meydana getiren mekanizma nedir?

Mikropların mey­dana getirdikleri birtakım zehirli maddelerin veya doğrudan doğruya mikropların, vücut ısı­sını idare eden beyindeki merkeze etki ederek titremeye yol açtığı kabul edilmektedir. Bunun sonucu olarak derideki damarlara daha az kan gelmektedir. Burada yerleşmiş olan sınır uçları ise kanlanmanın azlığından dolayı, üşüme hissini beyne ulaştırmaktadırlar işte bu mekanizma, titreme olayım doğurmakta­dır

Urperme, çenelerin birbirine vurması, yüzün sararıp morarması gibi hâller, titremenin ve üşümenin doğal tepkileridir

titremeNe yapmalı?

Hastayı sıcak bir odada yatağa yatırınız. Üzerini iyice örtunuz ve hemen bir doktor çağırı­nız

Soğuktan Niçin Titreriz ?

Üşüdüğümüz zaman, ısınmaya ihtiyaç duyarız. Kendiliğinden meydana gelen titreme, bize ısı vermek İçindir. Ama bu ısı az olur.Kaslar kasıldığı zaman bir ısı meydana getirirler. Onun için koştuğumuz ya da bahçe kazdığımız zaman vücudumuzun ısısı artar.Fakat kaslarımızın soğuğa karşı tepkisi kendiliğinden olur.

Kendi kendilerine kasılır ve gevşerler. İşte titreme budur. Bu titremeden meydana gelen ısı ile vücut soğuğa karşı koymak ister.Fakat çok defa bu titremeler bizi ısıtacak kadar ısı vermez. O zaman iç güdümüz bizi hareket ettirir, yerimizde zıplar ya da kollarımızı hızla açıp kaparız. Böylece vücut ısısını arttırmaya çalışırız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git