ASİTLER YE ASİT KAZALARI

ASİTLER YE ASİT KAZALARI
Asitler katı, sıvı ya da gaz hâlinde bulunan, ço­ğunlukla ekşi, hatta yakıcı maddelerdir Asitle­rin başlıca özelliği, çeşidine göre az ya da çok yakıcı, tahrip edici olmasıdır Bir asit, bir yerimize değecek, dökülecek olur sa, deriyi yakar, dokuları parçalar Bu gibi du­rumlarda hemen tedavi yoluna gitmelidir, ge­cikme, tehlikeyi artırır.
Kezzap gibi keskin bir asit boğazdan alınmış­sa mideyi yıkamak çok tehlikelidir Buna kar­şı asit panzehirleri kullanılır Bikarbonatlar, ki­reç şutu, amonyak, zeytinyağı, yumurta akı, sut, bu panzehirlerin başlıcalarıdır Şiddetli bir asit zehirlenmesinde bu esaslar üzerine ha­zırlanmış ilâçlar kullanarak tedavi yapılırken hastanın kalbini kuvvetli tutacak tedbirler de alınır.

ASİTLER YE ASİT KAZALARI

ASİTLER YE ASİT KAZALARI

Asit Kazaları: Kezzap (nitrik asit), tuzruhu (klorıdrık asit), kukurt asidi (asit sülfürik), vıt-rıol, keskin, yakıcı asitlerdir Bunlar evlerde mermerlerin, taşların, fayansların, özellikle tu­valet taşlarının temizlenmesinde kullanılır. Asitler dökülecek olursa, değdiği yeri yakar, insanın elim, yuzunu tahrip ettiği gibi giyecek­leri, eşyayı parçalar.
Otomobil kazalarında, akumulatorden akan tuzruhu (klorıdrık asit) tehlikeli durumlar ya­ratabilir Trafik kazalarında, akumulatorun asidi kaza geçiren kişilere değerse, asidin değ­diği yerlerde tehlikeli bir yara açılır, çunku asit yaraları da tıpkı ateş yanıkları gibi en zor iyi­leşen yaralardır Bu gibi yaralar, kazadan hafif kurtulanların bile yaralarını tehlikeli bir duru­ma sokar, kırıklara yapılması gereken ameli­yatları geciktirir.Bu gibi kazalarda alınacak ilk tedbir, asidin bu­laştığı bölgeyi bol sabunlu suyla yıkamaktır. Bunun yanı sıra derhal doktor çağırmalı ya da hasta, hastaneye kaldırılmalıdır.

PAYLAŞ
ASİTLER YE ASİT KAZALARI Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ece demirsoy dedi ki:

    tesekkurler cok isime yaradi butun odevlerime yardimici oldu bu bilgileriniz cok tesekkurler

Sayfa başına git