Ev hayvanları

Yaşı ilerlemiş kişiler doğal dünyanın ne kadar ilgi çekici, şaşırtıcı bir yer oldu­ğunu unutmuş olabilirler; oysa küçük­ler, çevrelerinde gördükleri ve duydukları her sese, her şeye, özellikle de hayvanlara büyük ilgi duyarlar. Küçük çocukları olan her anne-baba, çocuklarının köpekleri ve kedileri ne kadar sevdiklerini, daha büyük çocuklarının da hayvanat bahçesine gitmekten ne kadar hoşlandıklarını söyleyebilir.

Bir anne-babanın en keyif verici deneyim­lerden biri, başıboş bir köpek geçtiği sırada ya da ailenin kedisi tüylerini yalarken, bebek­lerinin yüzlerinde oluşan yoğun merak ve sevinci seyretmektir. Bu hayvanlar, çocuğun kendisinden ya da annesinden ve babasından son derece farklı bir biçimde yürüdükleri ve “konuştukları” için, küçük çocuğu deyim ye­rindeyse büyülerler.

balikKüçük çocukların köpeklerine  bu dört ayaklı kafadara en iyi arkadaşları gibi davran­dıklarını, onlarla uzun “söyleşilere” giriştik­lerini, hattâ sırlarını onlarla paylaştıklarını he­men herkes bilirse de, bir hayvan besleme­nin, çocuklarda sevgi dolu bir özen duy­gusunu da geliştirdiğini bilenlerin sayısı çok daha azdır.

İYİ BİR SEÇİM: Evde beslenen hayvanların, anne-babanın omuzlarındaki islere, hattâ aile bütçesine ek bir yük getirdiğini, ayrıca aile içinde bazı ra­hatsızlıklara ve tartışmalara yol açabileceğini her anne bilir. Ama çocuğunuza ve eşiniz ile size vereceği keyif, bir ev hayvanının yol açabileceği tatsızlıkların yanında, çok daha ağır basar. Bu yüzden, eve bir hayvan almaktan, sakın çekinmeyin. Ama, kendinize, evinize ve çocuğunuzun -ya da çocuklarınızın- yaşına en uygun hayvanı seçin.

tavsanTıpkı insanlar gibi, her hayvanın da kendine özgü bir kişiliği vardır ve bazıları öbürle­rinden daha iyi huyludur. Sözgelimi, binlerce köpek ırkı vardır ve her ırkın bazı özellikleri, özel olarak geliştirilmiştir: Sivas Kangal köpeği gibi çoban köpeklerinin ve Alman kurt kö­peği gibi köpeklerin temel işlevlerinin bek­çilik, koruyuculuk olduğunu herkes bilir. Evi­niz için bir köpek seçmek istiyorsanız, bir ve­terinere ya da en yakın “Hayvanları Koruma Derneği”ne başvurup, çeşitli köpek ırklarının özellikleriyle ilgili bilgi edinmeniz yararlı olur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git