Bebeğinizin Uyku Sorunlarının Üstesinden Gelin

Bebeğinizin Uyku Sorunlarının Üstesinden Gelin; Yeni doğan bebeğiniz uzun süre uykusuz duramaz, bir kez de uykuya daldı mı, uykusunu tam olarak alana dek onu hiç bir şey uyandıramaz.

Gece Beslenmeleri: bebeğiniz altıncı ayına  doğru  gece  beslenmesini bıraktırabilirsiniz. Ancak bebeğinizin uyku sistemi gece uyanacak düzendedir ilk zamanlar bu onun beslenme alışkanlığıdır. Bebeğinizin gece beslenmelerini kesmek istiyorsanız; bunu önce yavaş yavaş sütünü azaltarak yapmalısınız. Gece öğününü tümüyle kestikten sonra ağladığı zaman yatağına gidip onu rahatlatmalısınız.

Bebeğinizi gece beslerken biberon veya meme üzerinde uyumaya devam etmesine izin vermeyin, Sizi emerken gözlerini kapattığı an memeyi ağzından çekin.  Emerek değil de kendi kendine uyumayı öğrenmesi gerekiyor ve buda size ilerde büyük kolaylık ve rahatlık sağlayacaktır. Gece beslenmesinden sonra onun yanında uyuyarak uykuya dalmasını beklemeyin, beslenmesi bittikten sonra onu biraz öpüp kokladıktan sonra  yatağına yatırın ve yalnız bırakın. Emzirerek besliyorsanız kokunuza alışmıştır ve sizi isteyecektir, bu devre de ise eşiniz yardımınıza koşacaktır. Emzirdikten sonra bir kaç gece eşiniz ile yatmasını sağlayın.

gece uykuları

Gece Uyanmaları; Bebeğiniz geceleri uyanıyor ve ağlıyor ise ilk günler onu takip ederek ağlamasının geçmesini ve uykuya dalmasını bekleyin; ancak ağlaması kesilmiyor ve uyuyamıyor ise; bebeğinizi kucağınıza alın ve onu sevgi ile okşayın, sırtını sıvazlayın ve ağlamasının geçmesi ile onu yatağa bırakarak sırtını sıvazlamaya devam edin belli bir düre daha.

Yatağınıza gittiğinizde tekrar ağlamaya başlar ise bu kez de onu kendi sesiniz ile rahatlatmaya çalışın ve odanızdan çıkmadan onunla konuşun.  Onunla sabaha kadar yatmayı düşünmeyin bile yaklaşık bir hafta kadar bu düzende geceleri onunla ilgilenin bir hafta sonunda bebeğinizin uyku düzeni bir rahatsızlığı olmadığı sürece düzene girecektir.

Düzensiz Yatma Saati; Dokuz aylık olduğunda bebeğiniz belirli bir yatma saati belirleyin ve bu saate mutlaka uyun bebeğinizin de uymasını sağlayın. Bebeğiniz için eğlenceli olduğu kadar sevgi dolu ve yatıştırıcı bir uyku düzenini ona sağlayın, tek başına uyuması gerektiğine bebeğinizi inandırın ve sabırlı olun, ancak onunla yatmayı denemeyin; bu onda alışkanlık yapacak ve sürekli sizinle uyumak isteyecektir.

Unutmayın bebeğinizi belirli bir düzene alıştırmak istiyorsanız sabırlı ve sevgi dolu olmanız gerekmektedir, siz ne kadar sabırlı ve kararlı davranırsanız bebeğinizin de bu düzene alışması o kadar kolay olacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git