Bebeğiniz İlk Kez Havuza Girecekse Bunlara Dikkat

Yaz geldi tatil sezonu açıldı. Sevgilinizle ya da eşinizle tatil yapmak oldukça keyifliydi ama artık hayatı üç kişi yaşamak zorunda olanlar varsa yani aileye minik masum bir birey daha katıldıysa her şeyde olduğu gibi tatil planında da ilk olarak onu düşünmeli, onun sağlık ve güvenliğini ön planda tutmalıyız.

Bebeği ile ilk ez tatile gidecek olanları düşünerek yazdığım bu makalede bebeğinizi havuza sokarken, denize girerken ya da güneşlenirken nasıl davranmalısınız nelere dikkat etmelisiniz bunlara kısaca değinmek istedim.

5

* Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim ki bebeğiniz için güneş oldukça önemlidir çünkü D vitamini kaynağı olan güneş bebeğinizin kemik gelişimini büyük ölçüde destekler. Ama güneş iyidir faydalıdır diye de bebeği tüm gün boyuna korumasız bir şekilde güneşte oturtmak olmaz.

Bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için güneç cildine ciddi yanıklar hasarlar verebilir. Bu nedenle güneşe çıktığında mutlaka elli faktör koruyucu bir krem kullanmalı, şapka ve tişört giydirmelisiniz.

* Bebeğinizi denize sokmadan önce denizi izlemesine hafif hafif suyun ayaklarına dokunmasına izin verin. Bebeği denize aniden sokarsanız korkabilir ve bir daha asla denize girmek istemeyebilir. Bu nedenle alıştıra alıştıra ilerlemenizde fayda var.

* Deniz suyu bebekler için oldukça faydalıdır ancak aynı şeyi havuz için söylemek doğru olmaz. Havuz hem klor hem de hastalık kapma bakımından oldukça müsait bir alandır. Özellikle de çocuk havuzları enfeksiyon kapma açısından risklidir bu nedenle mümkünse bebeğinizi havuza hiç sokmayın derim.

* Bebek denize girmeden önce yaşına bağlı olarak simit, kolluk, deniz gözlüğü gibi onu koruyacak araç gereçleri takmanız da oldukça önemlidir. Eğer plaj ya da denizde çakıl taşları bulunuyorsa ayağını kesmemesi için deniz ayakkabıları da kullanmalısınız.

* Olası bir su yutma anında paniklemeden bebeğinizi baş aşağı çevirebilir ya da su yutması çok fazla değilse kendinin öksürerek çıkarmasını bekleyebilirsiniz. Unutmayın ki gereksiz kaygılar panik halleri de olumsuz sonuçlar doğurur.

* Bebeğin kulağına su kaçmasından endişe duyuyorsanız kulak tıkaçları kullanabilir ya da bir pamuğu kreme batırıp bebeğin kulağına koyabilirsiniz.

Bebeğinizi ilk defa denize sokmak için çokça sabırlı ve sakin olmalısınız ve girmek istemediği takdirde asla ısrar etmemelisiniz. Zamanla o kendisi alışacaktır. Çünkü suyu tüm bebekler sever yeter ki en başından ürkmesin.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git