Bebeklerde Gece Uykusu Neden Önemlidir?

Gece Uykusu Neden Önemlidir: Özellikle bebeklerde gece uykusu veya uyku demek beyin gelişimi demektir. Bebeklerin beyinleri gelişimini henüz tamamlanmamıştır. Bu sebeple de doğum kanalında geçerek dünyaya gelirler. Bebeğinizin beyin gelişiminin büyük kısmı doğumdan sonraki ilk bir yıl içinde gerçekleşir. Uykuya bağlı gelişim ise çok önemlidir. Bebeğiniz için uyku bedenin dinlenmesinden ibaret değildir. Bebeğiniz sizden daha akıllıca uyurlar. Hafif uykular sırasında beyin dinlenmekten çok gelişim aşaması içindedir. Hafif uykular ya da bebeğinizin kısa bir kestirme yapması sırasında beynine giden kan miktarı iki kat artacaktır.

Bebeğinizin Beyin Gelişimi İlk İki Yıl İçinde % 70 Oranında Tamamlanır.

Bebeğinizin uykusu sırasında vücudu beynin yapı taşlarından olan bazı sinir hücresi proteinlerinden yüksek miktarda üretir. Öğrenmenin de beynin uyanıkken aldığı bilgileri işlemeye başladığı aktif uyku esnasında gerçekleştiği uzmanlar tarafından anlatılmaktadır.  Hafif uykusu boyunca bebeğinizin  beyninin yüksek bölgeleri çalışmaya devam eder.

bebeklerde gece uykusu

Bebeğinizin beyninin hızla büyüdüğü bu dönem de ki ilk iki sene boyunca yetişkinlerin beyninin % 70 i büyüklüğüne kadar erişir. Büyümeyle eş zamanlı olarak gelişimini de devam ettirebilmesi için beynin uyku esnasında da çalışmaya devam etmesi gerekir.

Uykunun Bebeğiniz ve Beyin Gelişimi İçin Önemi?

Bebeğinizi uyurken izlemek kadar huzur verici bir şey daha düşünülemez. O kadar sevimli ve huzurludur ki, huzurlu hali ile size de huzur verecektir. Uyuduğu anda böylesine yoğun bir şekilde büyüdüğü ve geliştiğini hayal etmek çok zordur. Bebeğinizin beyin gelişimini tamamlaması için belli bir süre ve belli zaman içinde aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Bunun için de ilk kural bebeğinizin uykusunun bölünmemesidir.

Bebeğinizin Gelişimini ve Beyin Gelişimini Tamamlayabilmesi İçin Önemli Unsurlar!

– Bebeğinizin ilk iki senesi içinde kesintisiz bir gece uykusu olması büyüme hormonlarının uyku halinde salgılandığı gerçeği ile bebeğinizin gelişimini olumlu etkileyecektir.

– Kesintisiz sağlıklı bir uyku ile bebeğiniz İlk bir kaç ay  içerisinde uyku halinde iken kilo alır ve bir gece yaklaşık 0,5 mm uzar.

–  Kesintisiz bir uyku düzeni olan bebeğinizin algısal, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişimi de düzgün bir şekilde ilerleme kaydedecektir.

– Gece uykusunun kalitesi ve süresi gündüz uykularının tamamından daha etkilidir.

– Uykusunu alamayan bebek; huysuz, zayıf ve küçük olacaktır. Bu durum da gelişimi kötü etkilenir hatta yavaşlar.

– Daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku daha fazla iştah, keskin bir zeka daha sosyal davranışlar, daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve saha mutlu bir bebek demektir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git