6 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi

Artık yerlerde sürekli emekleyen, emeklerken zaman zaman çenesinin üzerine düşüp canı yanarak ağlayan ama 5 dakika sonra yine emeklemeye çalışan bir bebeğiniz var ve 6.ayınızdasınız.

Oturabilen ama uzun süre oturma poziyonunda sabit kalamayan, nesneleri elinde tutup fırlatıp diğer eliyle almaya çalışan,insnaların saçlarının ne olduğunu anlamaya çalışan meraklı,çalışkan,yılmayan bir bebeğiniz vardır artık.

Zeka gelişimi 6.ayla birlikte hızla geliştiğini görürsünüz. Örneğin ilgisini çeken bir nesneye ulaşmasına izin vermediğinizi her defasında onu engellediğinizi beynine kaydeder ve o nesneye ulaşmak için atağa kalktığında eskisinden daha seri halde size yakalanmadan nesneye ulaşmak için hızla emekler.Konuşmak için sarf ettiği çaba artar.İlk kelimelerini onu en çok ilgilendiren kişi yada nesnelerin isimleridir. Anne, baba, su, süt gibi kısa ama duyduğu zamanın hemen ardında memnun kaldığı şeyler yaşadığı kelimeler olduğu için beynine kaydettiği ilk kelimeler bunlardır.

Anne sütü ile birlikte, doktorunuzun izin verdiği meyve suları,bazı tahıllar içirip yedirebilirsiniz.Ancak domates suyu,portakal suyu, bal yumurta akı gibi besinleri 1 yaşından önce vermeyin.

Emekleme çabaları içinde olduğu için emekleyerek ulaşıp kendisine zarar verecek herşeyi daha yüksek alanlara taşıyın.

Rutin sağlık kontrolü ve 3.karma aşısı için doktorunuza mutlaka gidin.

6 Aylık Bebek Nasıl Beslenmelidir?

Bebeğiniz 6 aylığa ulaştığında yutma yeteneği son derece gelişmiştir. Fakat daha dişleri çıkmadığı için katı yiyecekleri çiğneyemez. Sindirim sisteminin yağ ve karbonhidratları emme fonksiyonu ve yabancı proteinlere karşı koruyucu yönü de yine bu evrede ortaya çıkar. Bu geçiş evresinde bebeğinize verilmeye başlanan ilave yiyecekler yumuşak ve hafif nitelikte olmalıdır. Bebek için anne sütüne ek olarak en faydalı besleyiciler unlu, sütlü mamalar ve yoğurttur. Ayrıca pirinç unu da verilebilir.

4. aydan itibaren vermeye başladığınız meyve ve sebze pürelerine bu dönemde de devam etmelisiniz.

Sebze pürelerini patates, havuç, kabak ve pirinçle oluşturun. Meyve püresine gelince elma ve şeftaliyi kullanın. 6. ayda portakal ve mandalina da yavaş yavaş verilebilir.  Bunların tatlı olanını seçin ki bebek çabuk uyum sağlasın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git