Anneler Dikkat: Ani Bebek Ölümü Sendromu

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir ?

Ani bebek ölümü sendromu, hiçbir hastalığı olmayan bir bebeğin ani ölümüdür. Sıklığı ise binde sıfır nokta sekiz ile binde bir arasıdır. Ani bebek ölümü sendromunda bebeğin hiçbir sağlık sorunu yokken yatağında ölü bulunmasıdır, bu sendromun görülme süreleri doğumdan 1 yaşına kadar olan zamanda görülür. 1 ay ile bir yaş arasındaki ölen bebeklerin çoğu ani bebek ölümü sendromudur, riski artıran etkenlerden bazıları ise yatış pozisyonu, primatüre doğum, ailede sigara kullanımı, iki çocuğun arasında kısa bir zaman oluşu yani peş peşe doğumlar bu durumu tetikleyebiliyor, gebelik dönemindeki kontrol ihmalleri ve annenin sosyo ekonomik kültürel düzeyi de çok önemli bir faktördür. Sendromun görüldüğü saatler genelde bebeğin uyuduğu saatlerdir ama en çok gece on iki ile sabah altı saatleri arasıdır, en sık görüldüğü aylar ise 0 – 6 ay arasıdır.

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedenleri

Ani bebek ölümü sendromunun tek bir nedeni yoktur, yapılan araştırmalarda genelde nedenleri riski artıran faktörlerdir. Öncelikle bebeğin yüzü koyun yatırılması riski artırır, yüz üstü yatan bebek eğer yumuşak bir yatakta yatıyorsa ve yastık kullanıyorsa yastığa ağzını dayadığında verdiği nefes yani karbondioksit ağız çevresinde birikiyor, biriken karbondioksiti tekrar içine çekiyor böylece bebek resimlerivücuttaki oksijen oranı azalıyor karbondioksit oranı ise artıyor. Bu durum erişkin bir insanda uyanmasına neden olurken bebekler bu duruma cevap veremezler yani uyumaya devam ederler, Karbondioksit oranı vücutta artınca baskı yapıyor ve ani bebek ölümü sendromuna neden oluyor. Annenin hamilelikte ve doğumdan sonra sigara kullanması bu durumu üç dört kat artırıyor, anneyle birlikte bebek yatıyorsa ve anne sigara kullanıyorsa bu durumda ani bebek ölümü sendromunu tetikleyebiliyor. Bebek erken doğmuşsa veya olması gereken kilonun altındaysa risk artıyor ve annenin hamilelik sırasında beslenmesi ve takibi ve bu duruma büyük etki ediyor.

Alınacak Önlemler Nelerdir ?

Ani bebek ölümü sendromunu  azaltmanın en iyi yolu önlemler almaktır, tamamen sağlıklı bir bebeğin bu sendroma yakalanmaması için her hangi bir ilaç tedavisi kullanılamaz çünkü sağlıklı bir bebeği aniden kaybediyoruz. Riski artıracak en büyük faktör bebeğin yatış pozisyonudur bebek kesinlikle sırt üstü yatırılmalıdır, sonrasında ise yatağının sert olması gerekiyor

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git