Bebeğiniz İçin Refleksoloji Öğrenin.

Bebeklerinizi, geçmişi M.Ö. 2300 yıllarına dayanan refleksoloji masajıyla rahatlatın, hatta pek çok rahatsızlığı tedavi edin.

Bir bebek yeni bir yaşam, hayata merhaba diyen yeni bir nefes ve o sizin en kıymetliniz. Hayata merhaba diyen bu nefes henüz, mide ağrısını, burun tıkanıklığının verdiği rahatsızlığı söyleyemiyor. İşte refleksoloji burada devreye giriyor ve bebeğinize hiç bir zararı yok bu masajın, o nedenle her gün yapılabilir. Hiç bir sorun yoksa bile bebeğinizin rahatlamasını sağlar. Rahat mutlu bebekler eşittir mutlu anne babalar değil mi.


Bu sistem yetişkinlerde de uygulanabilir ve uygulanır, yetişkinlerde dahi ufak bir ayak masajı hangimizi rahatlatmaz ki… Fakat bebeklerde olduğu kadar işe yaramaz, çünkü bebeklerin ayak kas ve bağları tam olarak gelişmemiştir çok hassastır o nedenle refleksolojiye tam yanıt verirler. Ayrıca ayaklarda uygulayacağınız refleksoloji bebeğinizin ayak gelişimi içinde katkı sağlayacak. Yürümeye başladığında o ayaklar her bir adımla size teşekkür edecek.  Ayaklarda bulunan her bir nokta vücuttaki diğer organ ve kaslarla bağlantılıdır. Hint tıbbı bilgilerine göre ayaklarımızda 70.000 adet sinir noktası bulunuyor. Ve bu bağlar masaj yapıldığında, gözlerden beyine kadar tüm organlarla uyumlu bir enerji akışı içerisinde oluyor.

Yazının sonuna geldiğinizde refleksoloji masajını tam anlamıyla öğrenmiş ve uygulamaya hazır olacaksınız.

Baş ve Dişler


Bu noktalar baş ve diş bölümlerine etki ediyor. Özellikle diş çıkarma evrelerinde fazlasıyla işinize yarayacak. Baş ağrılarında da etkisini dakikalar içinde göreceksiniz, bebeklerin başı ağrır mı dediğinizi duyar gibiyim, evet bebeklerinde ağrıyı algılayan ağrı reseptörleri vardır ve sık sık baş ağrısı yaşarlar. Kulak burun boğaz enfeksiyonları, ağız içi enfeksiyonlar, uykusuzluk veya sesler bile başlarının ağrımasına sebep olabilir. Ellerini huzursuz şekilde kafasına götürüyorsa, sıklıkla kafasını sağa sola çevirip ağlıyorsa yüksek ihtimalle başı ağrıyordur ve refleksoloji ile dakikalar içinde bu soruna çözüm getireceksiniz.

Fotoğrafta belirtilen noktalara ufak basınçlarla 5-10 dakika masaj yapmanız yeterli olacaktır.

 

Sinüsler

Sinüsler burun etrafı, çene kemiklerinden alın kemiğine giden hava boşluklarına denk gelir. Bu bölgelerde oluşan iltihapanmalar enfeksiyonlar, akut sinüzit veya kronik sinüzit oluşturur. Öksürük, burun tıkanıklığı ateş, buru akıntısı gibi belirtileri vardır. Akut sinüzit 2 hafta içinde tedavi edilebilirken, kronik sinüzitte tedavi bira daha geç sürmektedir.

Bu noktalara yapacağınız 5 dakikalık masaj bebeğinizde bulunan yukarıdaki şikayetleri ciddi oranda azaltacaktır.

 

Akciğer

Akciğerleri olumsuz etkileyen ilk faktörler; soğuk alıgınlığı, meydana gelen çeşitli enfeksiyonlar, göğüs tıkanması ve nefes almada hatta yemek yemede güçlükler oluşturur. Bu duruma geldiyse doktorunuzun verdiği tedaviye ek olarak tamamlayıcı tedavi refleksoloji uygulayabilirsiniz.

Parmakların bittiği noktalara 5-10 dakika ovarak masaj yapınız.

 

Karın Boşluğu

Bu bölüm midenin arka kısmında bulunan sinir ağlarına denk gelir. Üşütme, bazense yenilen gıdalar burada spazmlara neden olur.

Bu bölgeye yapılacak 5-10 dakikalık ufak basınçlı ovma masajı ağrı ve spazmları büyük ölçüde giderir.

 

Üst Karın Bölgesi

 

Bu bölüm bağırsaklarla bağlantılıdır. Yenilen gıdaların yaratacağı hazımsızlık ve üşütme bağırsaklarda rahatsızlığa sebebiyet verir.

Bu bölgeye yapılacak 5 dakikalık nazik refleksoloji masajı bağırsaklardaki sorunu ortadan kaldıracaktır.

 

Alt Karın Bölgesi

Alt karın bölgesiyle ilgili olan bu bölüm, kalın bağırsaklarla bağlantılıdır. Gaz sıkışmaları ve kabızlık sorunlarına fayda sağlar.

Kalın bağırsakları harekete geçirmek ve oluşan gazı giderip rahatlama sağlamak için bölgeyi 5-10 dakika ovmanız yeterli olacaktır.

 

Pelvis (Leğen Kemiği Bölgesi)

Bu bölgeye halk arasında leğen kemiği de denilir. Bebeklerde bu bölgede oluşan ağrı ve rahatsızlıkların sebebi, idrar yollarında rahatsızlık, böbrekler, erkek bebeklerde testis iltihabı ve kabızlık kaynaklı olabilir.

Belirtilen topuk bölgesine yapılacak 5 dakikalık baskı masajı, sıkıntı üzerinde tamamlayıcı tedavi oluşturacaktır.

Refleksoloji (Ayak masajı) Genel Bilgi

5.000 yıllık geçmişe sahip olan refleksolojinin kökeni uzak doğuya dayanır. Nörolojik rahatsızlıklardan, bedensel rahatsızlara kadar kullanılan tamamlayıcı tıp tedavisidir. Belli noktalara uygulanan baskı ve masajla bedendeki serbest enerji akışını normal düzenine getiren çok etkili ve zararsız bir yöntem olarak kabul edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, var olan rahatsızlıkları tedavi ettiği gibi, oluşabilecek rahatsızlıklarında büyük oranda önüne geçer. Sinir sitemine etkisi ise ilk masajda hissedilir ve devam edildiğinde; stres, panik atak, anksiyete gibi rahatsızlıkları tedaviye yardımcıdır.

Kan dolaşımını düzenlediği için vücutta oluşan ağrılar, uykusuzluk, hormon  sorunları vb. gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Günümüzde özellikle Amerika’da sıkça başvurulan destek tedavi yöntemidir. Hatta refleksoloji ile, kas dokuları, eklem hareket kabiliyeti, denge koordinasyonu gibi problemler nedeniyle yürüyemeyen çocuklar 1-2 ay gibi kısa sürelerde tedavi olmuş ve diğer yürüme engelli çocuklar için umut olmuştur. Aynı zamanda refleksoloji  otizmli çocuklar üzerinde de olumlu sonuçlar vermektedir.

Not: Şeker hastalığı olanlar ve hamileliği sorunlu geçen gebelerin ilk 6 ayında doktoruna danışarak uygulaması tavsiye edilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git