7 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi

Bebeğiniz artık 7.ayında ve bazen elleri ve dizleri üzerinde emekliyor, bazen poposunun üzerinde mekliyor, bazen karnının üstünde sürünerek emekliyor doğal olarak artık bebeğinizin peşinden koşuşturmaya hazırlanma zamanınız geliyor.

Koltuklara, sehpalara tutunarak kendisini ayağa kaldırmaya çalıştığı, bulduğu tutabildiği her nesneyi fırlatmaya çalıştığı bir döneme geçiyor.

Rahat rahat oturmaya, oturduğu yerde eline geçirdiği nesneleri kurcalamaya başlar.Yeni yerler keşfetme duygusu gelişir ancak hissettiği korku duygusu ile sizden çok uzaklaşmadan merakını gidermeye çalışır.

Bebeğinizi kucağınıza alıp birlikte ayna karşısına geçin sizin yüzünü saçınızı zaten ezberlediği için sizi aynada tanıyacaktır bu arada kendisi ile tanışma fırsatı bulacaktır.

Kemirmesini sağlayacak ekmek kabukları,  zor dağılan büskivi parçalarını eline verin kendi eliyle beslenme dürtüsünü geliştirmesini sağlayın.

Diş çıkarmaya başlayabilir bu yüzden dışkısında sulanma, ateşlenme, neşesizlik halleri olabilir. Bu durumları uzun süreli ve şiddetli bir hal alırsa doktorunuza başvurun.

7 Aylık Bebek Nasıl Beslenmelidir?

– Bebeğiniz 7. ayında anne sütünü emmeye devam ediyorsa anne sütü kesilmemelidir.

Kahvaltı: 1 öğün 18.00 daha önceden tuzu alınması koşuluyla suda bir süre beklemiş peynir ve buna ek olarak bir miktar haşlanmış yumurta sarısı ve reçel ya da peynir. Bütün bunlar hazırlanmış mama içerisine ya da pastörize inek sütü içerisine eklenerek ezilir. Bebek bu karışıma uyum sağladıktan sonra ayrı ayrı da yedirilebilir.

Meyve püresi: Sadece sabah 10’da

Sebze püresi: Bir öğün, bir yemek kaşığı kadar kıyma eklenmiş biçimde
verilmelidir. Öğlen vakti.

Yoğurt: 1 öğün Öğleden sonra saat 4’te

Muhallebi: 1 öğün akşam 8’de

Tüm bunlara ek olarak mama da günde 1-2 öğün yedirilmelidir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git