Bebeklerde Pişik

NEDEN OLUR ?
Pişik sorunu bebeklerin çoğunda karşılaşılan sorunların başında gelir. Pişik her üç bebekten birinde karşımıza çıkar. Annelerin çok özen göstermelerine rağmen ilk üç aylık dönemde en fazla karşılaştıkları sorun pişiktir. Pişiğin oluşmasındaki temel etken cildin tahriş olmasıdır. Bebeğin zaten hassas olan cildine temas eden bebek bezi, uzun süre bezinin değiştirilmemesi ve ıslaklık, bebeğin beslenmesindeki değişiklikler, ilaç kullanımı, yetersiz temizlik, kullanılan bezin kalitesiz oluşu, bebeğin alt temizliğinde kullanılan kokulu sabun vb. gibi temizleyici maddelerin etkisi ile pişik oluşumu tetiklenir.

PİŞİKTEN KORUNMA NASIL OLUR?
1. Uygun boy ve kiloda bez kullanılmalı.
2. Bebeğin cilt temizliği su ile yapılmalı.
3. Bebeğin cildi iyi kurulanmalı.
4. Pişik önleyici kremler kullanılmalı. Kremler ince bir tabaka halinde sürülmeli.
5. Bebeğin altının sıkça değiştirilmeli.
6. Bebeğin dışkı yaptığında bezi hemen değiştirilmeli.
7. Pudra çok fazla kullanılmamalıdır. Çünkü pudra bir süre sonra ciltteki nemi alır.

PİŞİK NASIL GEÇER?
bebeklerde-pisikBebeğin cildinde pişik görüldüğünde sabunlu su ile temizliğe dönülmelidir. Su ile temizlik yapıldıktan sonra temiz, yumuşak, emici bir bezle bebeğin altı kurulanmalıdır. Bebeğin altının bir süre açık bırakılarak hava ile temasının sağlanması da pişiğin geçmesinde etkili olur. Kullanılan bebek bezi kuru, temiz ve bebeğin kilosuna ve boyuna uygun olmalıdır. Bebeğin vücuduna uygun olmayan bezler bebeği sıkacak, altının daha fazla havasız kalmasına sebep olarak pişik oluşumuna sebep olacaktır. Bebeklerin alt temizliğinde pudralı ürünler ve pudra kullanılmamalıdır.

Bu ürünler bebeklerde pişiği önlemediği gibi pişiği tetikleyebilir. Pişik durumlarında bebeğin bezi biraz gevşek bağlanabilir. Hava girişini engelleyen ürünlerin kullanılması sakıncalıdır. Pişik kremleri bebeğin her alt temizliğinde ince bir tabaka halinde uygulanmalıdır. Kremin bebeğin cilt kıvrımları arasına nüfuz etmesine dikkat edilmelidir. Pişik bunlara rağmen geçmiyorsa ve cilt dokusunda sivilceye benzer oluşumlar görülüyorsa doktora gidilmelidir.

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin Pişik ve Tedavisi

PAYLAŞ
Bebeklerde Pişik Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. SABİHA SILA dedi ki:

  BİLGİLERİNİZ ÇKK İŞİME YARADI. SİZLERE ÇKKK TEŞEKKÜR EDERİM..BEBĞİMİN ALTI ÇKK KIZARIKTI AMA ARTIK SİZİN SAYENİZDE BEBĞİM İĞLEŞTİ………

 2. nurten dedi ki:

  Sevgili anneler,benimde 8 aylık bebegim var ilk aylarda iki kere pisik oldu,ilkini cabuk atlattık hemen bezini degistirdik ikicnci 20 gün falan sürdü,almadıgım krem kalmadı,sonradan ögrendimki PİSİK TAMAMEN ANNENİN YEDİGİ ASİTLİ YİYECEKLERDEN KAYNAKLANIYOR.portakal,domates,kivi salatalık asitli olan hersey bebekler pisik yapıyor,süt veren anneler yediklerinize dikkat ederseniz hic sorun olmuyor,bizzat denedim yazın üzümlerin yeni cıktııgı zamanda dalından koparıp bir salkım yedim o gece hemen bebegimin poposu kızardı hemen yemeyi kestim gecti,Allah bebeklerimiz korusun,doktorların bu konuda bilgileri maalesef yok sadece krem yazmakla yetiniyorlar.tamamen ezber neden olusabilecegini düsünmeden.Doktorlarımıza allah aratmasın düsürmesinde.

 3. şükran dedi ki:

  arkadaşlar benimde bır oglum var devamlı pişiyo biz yeni dogmuş bebekleri tuzla yıkıyoruz ben dogum yaptıgımda eşim bırakmadı annem yıkasın şimdi devamlı pişik olur bende trosyd isminde krem var onu kullanıyom hemen geçiyo gecede altını açık bırakıyom çiş yaptıgında da devamlı pijamasını degiştiriyorum sabaha kadar sabah kalktıgımızda hiç bişey kalmıyo tavsiye ederim arkadaşlar ben çok çektim pişikten sizde çekmeyin kullanın arkadaşlar

 4. nazan dedi ki:

  8 aylık bebegim var ama her tarafı pişik ne yapmalıyım 🙁

 5. yeşim dedi ki:

  7aylık bebeğim var ve sürekli pişik sorunu yaşıyoruz herşeyi denedim ama birtürlü geçmiyo

 6. betül dedi ki:

  esasında en güzel pişik önleyici bence bitkisel organik ürün olan ZEYTİN YAĞIR

Sayfa başına git