Yeni Doğmuş Bebeğin Başı

Bebeğin başı, diğer vücut organlarına göre daha büyüktür. Vücut uzunluğunun yaklaşık dörtte biri kadardır. Bebek büyüdükçe bu oran yavaş yavaş normale döner. Normal doğumla dünyaya gelmiş bebeklerde baş, doğum kanalından geçtiği için uzamış ve biraz yassılaşmış olabilir. Bu durum da zamanla düzelir.

Yeni doğan çocuğun baş kemikleri arasında boşluklar vardır. Bunlara bıngıldak adı verilir. Bıngıldaklar, bebeğin doğum esnaında başının doğum kanalından geçmesini kolaylaştırır. Ayrıca beyin gelişimine olanak sağlar. Bu bıngıldaklar zamanla kapanırlar.
sert bir darbe almadıkça bıngıldağa dokunmanın bebeğe zararı olmaz. Nefes alıp verme ve ağlama sırasında bıngıldağın şişmesi normaldir.

Sağlıklı bir bebekte bıngıldağın görünümü çok çökük veya kabarık olmamalıdır. Bıngıldağın anormal bir görünüm aldığı durumlarda doktora başvurmak gerekir.

Yonidoğanın göz rengi genellikle bulanık, koyu lacivert gibidir. Yaklaşık 2 ay civarında kendi rengini alır. Fakat göz rengindeki değişim 2 yaşına kadar sürebilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git