Bebeğinizi Mışıl Mışıl Uyutacak Altın Kuralları Biliyor Musunuz?

Her anne ve baba bebeklerinin delisiz uyumasını, özellikle gece uykularının neredeyse hiç bölünmeden kesintisiz devam etmesini ister. Bunun yanı sıra doktorlarda bebeklerin büyümesi için en çok ihtiyaç duydukları olgunun uyku olmaktan geçtiğini vurgular dururlar. Hal böyle olunca bizlerde isteriz ki bebeğimiz güzel bir uyku uyusun çünkü biliriz ki bu onun sağlığı için çok önem taşır.

Ancak bazı bebekler uyumakta, uykuya geçmekte ya da uzun süreli uyumakta zorlanır. Bunun bir çok belirli nedeni olabilir.Bunlar;

*Karnı aç olduğu için uyuyamaz.

*Altı ıslak olabilir.

*Gaz sancısı ya da herhangi başka bir ağrısı olabilir.

*Duygusal açıdan doyurulmadığı için uyuyamayabilir.

*Ortam uyumasına uygun olmayabilir.

Şimdi bebeğimizin uyumamasının sebepleri sıraladık. Bunlara bakıyoruz eğer tüm bunları yaptık ve bebeğimiz hala uyku problemi yaşıyorsa işte onun için size önereceğim bu altın değerinde ki tavsiyelerle hem bebeğiniz mışıl mışıl uyuyacak hem de siz keyifli bir gece geçirmiş olacaksınız.

*Bir rutin oluşturun.

Bebekler sandığınızın aksine her şeyi anlıyor ve her şeyin farkında olarak büyüyorlar. Sadece biz ebeveynlere sabırla yaklaşmak gerekiyor. Bebeğinize her gece uyutmak istediğiniz saatte uyutmak için uyku öncesi ılık bir banyo yaptırın ardından pijamalarını giydirin ve tüm bunları yaparken uyuma vaktinin geldiğini aralıklarla dile getirin.

*Odanın karanlık olması önemli.

Bebeklerin gece gündüz kavramı henüz oluşmadığı için etrafın karanlık ve ya aydınlık olması onlara uyku vakti olduğunu ya da oyun zamanı olduğunun sinyallerini verecektir. Bu nedenle bebeği uyutmak istediğinde ortamı karartıp loş bir mekanda uyutmayı deneyin. Gündüz uyumayan bebekler içinde bu önemli birde perdeleri kapatarak ışığı en aza indirip uyutmayı deneyim derim.

*Ninni söyleyin.

Evet geçmişten günümüze uzan ve bilinen en etkili yöntemdir aslında ninni söylemek. Sesinizi fazla yükseltmeden bebeğinize güzel ninniler söylemeniz de onun uykusunu getirecek ve hatta uykuya daha rahat ve mutlu bir şekilde dalmasını sağlayacaktır.

*Masaj yapın.

Bebeğinize yapacağınız masaj da onu uyutmak ve rahatlatmak açısından oldukça etkili olacaktır. Hem anneyle olan duygusal bağı güçlenecek hem de bedeni rahatladığı için kendini uykuya bırakacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git