ALKOL ZEHİRLENMELERİNE KARŞI YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

ALKOL ZEHİRLENMELERİNE KARŞI YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?
Eğer şahsın alkolden ileri gelen bir baygınlık içinde bulunduğuna inanıyorsa­nız kendisini sırtüstü yatırınız ve ayılmasını bekleyiniz. Şayet tamamen bayılmamış ve az çok kendini bilecek bir durumdaysa bir kustu­rucu madde içirerek kusturunuz. Bu şekilde daha kısa zamanda ayılmasına yardım etmiş olursunuz. Bundan sonra çay, kahve gibi her­hangi bir uyarıcı içiriniz ve burnuna kolonya, amonyak gibi şeyler koklatınız. Bundan başka bir bardak suya damlatılacak birkaç damla amonyağın da faydalı olabileceğini ilâve ede­lim. Bütün bu önlemleri alırken hastanın sıcak tutulmasına özen gösteriniz. Ağır alkol zehirlenmelerinde kollaps husule gelir. Belirti olarak ileri derecede solgunluk, çok zayıf bir nabız ve derin bir baygınlık görü­lebilir. Bu takdirde hemen bir doktor çağırınız, gelinceye kadar da hastayı sıcak tutmaya çalı­şınız. Üstünü örtünüz, dışardan sıcak uygula­ma yapınız ve bacaklarını aşağıdan yukarı doğru ovarak kanın serbestçe hareketim sağla­yınız.

ALKOL ZEHİRLENMELERİNE KARŞI YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR

ALKOL ZEHİRLENMELERİNE KARŞI YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR

Alkol almayı alışkanlık hâline getirmiş kimse­ler alkol bulamadıkları zaman birtakım rahatsızlıklar, hatta deliliğe varan belirtiler gösterir­ler. Bu hâle “Delirium Tremens” adı verilir. Hasta, birtakım hayaller görür. Gözünün önünde hayvanlar, insanlar dolaşır. Çırpınma olur. Bir an için çok sakin iken birdenbire sağa sola saldırır ve tekrar sakinleşir. Yüzü kızarır. Konuşması tabiî değildir ve bir söylediği diğe­rini tutmayacak şekildedir. Delirium Tremensli hastaları muhafaza edebilmek çok güç­tür. Bunlar birdenbire öfkelenerek katil olabi­lirler. Böyle bir kimse ile ne şekilde ilgilenece­ğinizi bilmiyorsanız onunla pek fazla uğraş­mayınız. Çünkü hayatınız her an tehlike altı­na girebilir. Yapılacak en iyi şey, hastanın et­rafında bulunan kesici ve tehlikeli cisimleri uzaklaştırmak ve bu suretle kendisini zararsız bir hâle sokmaktır. Polise başvurunuz ve hatta konu komşuyu yardıma çağırınız. Delirium Tremens’li bir hasta ancak hastanede tedavi edilebilir.
Alkole bağlı bilinç bulanıklığı ve çılgınlık hâl­lerinde barbiturat içeren uyku ilâçları kesinlik­le kullanılmamalıdır. Gerekirse, Librium veya Diyazem türünden bir ilâç verilebilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git