ŞOK BELİRTİLERİ VE GÖRÜNTÜLERİ

ŞOK BELİRTİLERİ VE GÖRÜNTÜLERİ
Kazazedeyi derhal sakinleştirip rahatlatın.Eğer kazazedenin durumu uygunsa, kaza­zedeyi bir battaniye üzerine yatırınız. Başı­nı alçakta tutun ve bir yana çevirin (beyne kan gitmesini kolaylaştırmak ve kusma teh­likesini azaltmak için, midedeki yiyecekler, soluk borusuna kaçarak boğulmasına sebep olabilir). Bacak kırıklarından şüphelenmi­yorsanız bacakları yukarı kaldırınız.

ŞOK BELİRTİLERİ VE GÖRÜNTÜLERİ

ŞOK BELİRTİLERİ VE GÖRÜNTÜLERİ

• Kazazedeyi sıcak tutunuz. Bir battaniyeyle örtünüz.
Dikkat: Sıcak su şişesi (termofor) uygulamayınız; bu, kanın, hayatî organlardan çekilip de­ri damarlarına akışına sebep olacaktır.
• Dolaşımı kolaylaştırmak ve solunuma yar­dımcı olmak için dar giysileri gevşetiniz.
• Kazazede susuzluktan şikâyetçiyse, dudak­larını su ile ıslatınız, ama içecek herhangi bir şey vermeyiniz.
• Soluma hızını, nabzım ve cevap verme sevi­yelerini 10 dakika aralıklarla denetleyiniz. Kazazedenin solunumu güçleşir, kusma ih­timali belirir ya da kazazede bilincini kay­bederse, iyileşme konumuna getiriniz. Solu­num ve kalp atışı durursa hemen hayata döndürme işlemine başlayınız.
• Hemen hastaneye kaldırınız. Tedavi konu­munu koruyarak sedyelik bir olay varsa naklediniz.
Dikkat: Kazazedeyi gereksiz olarak hareket ettirmeyiniz; bu, şoku artıracaktır. Sakm kazazedeye ağızdan herhangi bir şey vermeyiniz; bu, daha sonraki anestetik verilişi önler ya da geciktirir.Sakın kazazedenin sigara içmesine izin ver­meyiniz. Kazazedeyi bir battaniye üzerine yatırın. Beyne kan gitmesini kolaylaştırmak ve kusma tehlikesini azaltmak için başını alçakta tutun ve yana çevirin.

PAYLAŞ
ŞOK BELİRTİLERİ VE GÖRÜNTÜLERİ Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. gamze dedi ki:

    merhabalar dedem bugün belki 10 kere kriz geçird

Sayfa başına git