SAĞIRLIK

SAĞIRLIK. İşitmemek demektir. işitme mekanizması: Kulak, üç bölgeye ayrılır ve sağırlık ya bu bölgelerden her­hangi birinin yıkımı veya hastalığına, ya da kulaktan beyine uyarıları taşıyan işit­me siniri bozukluğuna bağlı olabilir. Ku­lağın anatomisi, daha ayrıntılı olarak, “Kulak” başlığı altında anlatılmaktadır, fakat temel noktalar burada tekrar ele alınacaktır.
Dış kulak: Kulak kepçesiyle, dış işitme yolundan (dış kulaktan kulak zarına ka­dar olan yol) oluşur.
Orta kulak: Kulak zarı, zarın hareket­lerine duyarlı olan ve bunları iç kulağa ileten ufak kulak kemikleri, kemikleri içinde bulunduran boşluk ve bu boşluk­la, şakak kemiğinin mastoid bölümünde bulunan hava boşlukları arasındaki bağ­lantıdan oluşur. Orta kulakla, boğaz ara­sındaki bağlantıyı, östaki borusu sağlar. İç kulak: Şakak kemiğinin şakak kemi­ği piramit parçasında bulunan kanallar sistemi olan, kemik labirent ve bunun içinde bulunan zar labirenttir. Labirent sistemlerinin iki fonksiyonu vardır: Den­ge ve işitme organlarını içinde bulundu­rur. Kulak zarmdaki uyanlar, orta ku­lak kemikçikleri aracılığıyla, işitme or­ganına iletilir. Kulak kemikçikleri, iç kulağın “oval pencere” zarını oynatır. Malleus (çekiç) kemiğine bağlı kulak zarıyla, stapes (üzengi) kemiğine bağlı olan oval pencere zarı arasında, hareket gücünde 20:1 artma ve uyumda 20:1 azalma olur. İç kulakta, ses dalgaları, işitme sinirinde, uyarılara dönüşür. İşitme bozuklukları: a) Dış kulak: Dış kulak yolunun, yabancı cisim (çocuklar ya da akıl hastalarında görülür), ya da kulak kiriyle tıkanması; b) Orta kulak: Orta kulak enfeksiyonu, zarın, kemik­çiklerin ya da bunlar arasındaki eklem­lerin bozukluğuna yol açıp, bunların ye­terli titresememesine ve kemikçiklerin iç kulağa, ses dalgalarını iletememesine ne­den olur. Aynı durum, otoskleroz (iç kulakta, anormal kemik dokusu oluşu­mu) sonucu, üzengi kemiğinin, sıkıca oval pencereye kaynaması sonunda da görülür. Kronik iltihap ve cerahatlanma, kemikçiklerin konumunun bozulmasına ve kulak zarının zedelenmesine neden olabilir. Orta kulak boşluğunu, boğazla ve böylece atmosferlerle birleştiren ös­taki borusunun fonksiyonu, dış ve iç ba­sınçları eşitlemek ve kulak içi basıncını dıştaki atmosferin basıncıyla aynı kılmak­tır. Basınç farkı, sağırlığa ve ileri du­rumlarda, ağrıya yol açar. Hava yolcu­ları, uçak inerken bunu hissedebilirler. Bunu önlemek için, yutma hareketlerini yapmak uygundur; çünkü, östaki boru­sunun alt bölümü bir kapak gibi çalı­şarak, iç kulak havasını dışarı gönderir, fakat, dıştan havanın içeri girmesini ön­ler. Yutma ve esneme hareketleriyle, borunun bu ucu açılabilir. Basınçlar-arası fark, kulağa rastlayan darbe, çok yakında olan şiddetli patlama gibi ne­denler çok fazlaysa, zar yırtılabilir, fakat bu bir sağırlık nedeni değildir. Nez­le gibi, burun-boğaz enfeksiyonları, mu­kozaları şişirdiğinden, östaki tüpü nor­mal çalışamaz ve geçici sağırlık oluşur. c) İç kulak: İç kulak bozuklukları, “ile­ti sağırlığı” yerine, “sinir sağırlığı”na yol açar.
Tedavi: Sağırlık türünü tanımak için, çok dikkatli muayene gereklidir. Tedavi, nedene göredir. Doktor, diapozonlarla, odiometri (kulak duyarlığını ölçer ve si­nir sağırlığıyla, ileti sağırlığı arasındaki farkı ortaya koyar) yardımıyla, teşhis koyarak sağırlık türünü tanımlamaya ça­lışır.

PAYLAŞ
SAĞIRLIK Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. adem dedi ki:

  bu arada bir haftalık tedavi sonucu işitme testinde çok az bir iyileşme olmuş ve mr da bir şey görünmüyor diyor dr bana bu konuda iyi bir bilgi verirseniz çok sevinirim

 2. adem dedi ki:

  Ben bir kurumda hizmetli olarak çalışıyorum.
  Kalorifer kazanını yakarken bir patlama sonucu kalorofer’in kapağı yerinden ayrıldı ve büyük bir sesli patlama oldu.
  San ki beynim şişirilen bir balşon misali patlayacak gibi oldu ve kulaklarımda çok yüksek çınlamalar ile doktora gittim ama şu an birşeyler duymuyorum bana bu konuda detaylı bir bilgi verirmisiniz lütfen şimdiden teşekkür ederim

 3. ahmet dedi ki:

  iyi günler sol kulağım duymuyor sinir hüçreleri ölmüş dedi doktor yapılacak brşey yapılamayacayını söyledi br yardım edin teşekürler.

Sayfa başına git