Proktalji

PROKTALJİ. Rektum’daki ağrıdır. Proctalgıa fugax adını alan ve 10 dakika kadar süren şiddetli spazmodik ağrı nö­betlerinin nedeni bilinmemektedir. Diğer bir deyişle Proktalji, makattaki ağrının tıptaki adıdır.

Proktalji Neden Olur?

Proktajinin pek çok sebebi olabilir. Özellikle de kabızlık, ,ishal, basur, hemoroid, mayasıl gibi hastalıklar proktaljiye neden olurlar. Ayrıca makat çatlağı, makat fistülü ve makat absesi de proktalji sebeplerindendir. Makattaki kıl ve ter bezlerinin iltihabı da ağrıya neden olabilmektedir. Kimi zaman da siğiller ve kanser de ağrı sebebi olabilmektedir. Makatın sarkması ya da rektal prolapsus ve rektosel gibi birçok makat bölgesi ile ilgili hastalığın varlığında olabilir.

Proktalji İçin Nasıl Tedaviler Uygulanır?

gebelikte sık idrar kaçırmaÇeşitli hastalıklarla birlikte görülen makat ağrısının geçmesi için genellikle oturma banyosu önerilmektedir. Oturma banyosu yaraların iyileşmesinde ve ağrıların azalmasında önemli bir rol oynamaktadır. Leğen ya da küvet içerisinde yakmayacak şekilde sıcağa yakın su içerisinde günde 2 ila 6 defa tekrarlanacak oturmalar yapılır. 15-20 dakika süre ile oturularak yapılan uygulama sık sık yapılarak ağrılar dindirilir.

Oturma Banyosunun Zararı Var mıdır?

Gerekli ısıda olan suda yapılan oturma banyosu oldukça faydalıdır. Fakat fazla sıcak olan su yanıklara ve ödeme neden olmaktadır. Soğuk su ise makat kaslarındaki spazmı arttırarak Herpes enfeksiyonunun yayılmasına neden olur. Hastalıklar sebebiyle proktalji yaşayan kişilerin makatlarının temizliğine de dikkat etmeleri gerekmektedir. Ancak normal tuvalet kâğıtları tahrişe neden olacağı için yumuşak havlu kâğıtlar ya da bezler kullanılarak kurulanmalıdır. Makatın ıslak bırakılması da enfeksiyonlara neden olacağından dikkat edilmesi gerekmektedir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git