Hemoroid Nedenleri ve En Son Tedavi Yöntemleri

Liften fakir beslenme ve kabızlık hemoroidin en önemli nedenleri. Ancak bu iki faktör bazen başka bağırsak hastalıklarına da sebep oluyor. Genellikle, hemoroid diye yorumlanan bu rahatsızlıklar tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlara yol açabiliyor. istanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan DEMİRKOL sorularınızı cevaplıyor;

Hemoroid Kansere Neden Olur mu?

Prof. Dr. Kenan Demirkol: Hayır. Ancak hemoroid tanısı yanlış konduğu için veya hastalık hemoroid zannedildiği için birçok kişi yanlış tedavi görür ve kanser vakası gözden kaçar. Bu nedenle kanaması olanların mutlaka kolonoskopi veya rektoskopi yaptırması gerekir.

Hemoroid Şüphesi Taşıyan Kişi Hastanelerin Hangi Servislerine, Hangi Uzman Doktorlara Gitmeli?

Prof. Dr. Kenan Demirkol: Yurt dışında makat hastalıkları cerrahisi ayrı bir ihtisas alanıdır ve ‘proktoloji’ diye adlandırılır. Ülkemizde ise böyle bir ihtisas yok. Bu hastalığa genel cerrahlar bakıyor. Gastroentroloji uzmanları da hemoroid ile ilgileniyor ama onlar genellikle bağırsağın iltihabi durumları üzerinde çalışıyor. Oysa hemoroid, iltihabi bir durum değildir.

Hemoroidal Hastalıkla Diğer Kalınbağırsak Hastalıkları Arasında Ne Gibi Bir Bağlantı Var?

Prof. Dr. Kenan Demirkol: Hemoroidal hastalığın oluşmasına neden olan başlıca iki neden var. Birincisi liften fakir beslenme ve az sıvı almaya bağlı kabızlık, ikincisi ise ıkınmak. Bazı hastalarıma sorduğumda ısrarla tuvalette ne kadar oturuyorsunuz diye sorduğumda ise, “Genellikle 10-15 dakika” diye yanıt verirler. Tuvalette oturulduğu sürece istemsiz ıkınmalar olur. Bu da hemoroidal hastalığın oluşumuna katkıda bulunur. Hemoroidal hastalığa neden olabilen bu hatalar başka bağırsak hastalıklarına da yol açabilir. Bu hastalıklar genellikle işlevsel anorektal hastalıklar (anüs ve rektum hastalıkları) başlığı altında incelenir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git