Alışkanlıklarınızın Sağlığınızı Tehdit Ettiğini Biliyor Musunuz?

Sağlık en değerli hazinemiz diyerek artık klişeleşmiş ama bir o kadar da doğru olan bir sözle başlamak istiyorum yazıma. Çünkü gerçekten sağlık çok değerli. Sağlığımız olmadığı zaman ne para, ne aşk, ne giyim hiç bir şey umurumuzda olmuyor. Peki sağlığımızı yeteri kadar koruyabiliyor muyuz? Doğru bildiğimiz yanlışlarla onu tehlikeye mi atıyoruz? Adına moda denilen pek çok zararlı şey yapıp sonrada iyi olmayı sağlıklı görünmeyi mi bekliyoruz? Sizce de bu biraz zor değil mi?

Peki nedir bu sağlığımızı tehdit eden alışkanlıklarımız birlikte bakalım. Sizlerde bu alışkanlıklara sahipseniz biran önce bırakın ya da en azından azaltın derim;)

*Yüksek topuklar.

Listenin başında elbette çoğu kadın için vazgeçilmez olan yüksek topuklu ayakkabılar yer alıyor. Çünkü hemen hepimizi topuklu ayakkabı giymeye bayılıyoruz. İstisnalar var elbette onlar için durum iyi. Fakat yüksek topuklu ayakkabı giyinmeyi bir alışkanlık haline getirmiş kadınlar için, çarşı, Pazar demeden topuklu ayakkabı giyinenler için ciddi bir tehdit oluşuyor benden söylemesi.

Topuklu ayakkabı ayak anatomisini bozduğu gibi omurgayı da zamanla aşındırarak omurganızda hasara yol açıyor. Vücudun kuvvet merkezini öne doğru ayarladığı için ilerde kalça ve omurga sorunları ile karşılaşılıyor. Bu nedenle topuklu ayakkabım olmadan asla dışarı çıkamam demeden önce bir kez daha düşününü.

*Çapraz askılı giysiler.

Çapraz askılı giysi ve sutyenler, sporcu atletleri de sırt, boyun ve muz sağlığınızı bozuyor. Sürekli olarak bu tür giysiler giymeniz boyun ağrılarına neden olacağı gibi zamanla duruş bozukluğu da oluşturacaktır.

*Korseler.

Elbette biz kadınlar her daim fit ve incecik görünmeye bayılıyoruz. Bunu ise bazen kilolarımız fazla kaçtığında korseler yardımıyla yapıyoruz. Son zamanlarda vücudu iki üç beden incelten daracık sımsıkı korseler çıktı ki kimileri bu korselerle gece gündüz beraber. İşte bu durumda ciddi sağlık probleme yol açıyor arkadaşlar. Uzun süreli sıkı korse kullanmak yine omurganıza baskı uygulayarak disklerinizin kaymasına dolayısıyla omurganızın zarar görmesine neden oluyor.

*Kalem etekler.

Özellikle iş kadınlarının tercihi olan kalem etekler ciddi anlamda şık duruyor bunda hem fikiriz. Ancak uzun süreli giyilen kalem etekler adımlarımızı sıkılaştırdığı ve dizlerimizi rahat hareket ettirmemizi engellediği için dizlerdeki diskleri tehlikeye sokuyor.

*Uzun küpe ve kolyeler.

Bazı kolyeler boynumuzu taşıyabileceğinden çok ağır olurken aynı şekilde bazı küpelerde kulak memesini aşağı çekecek kadar ağır olabiliyor. Bu iki aksesuarda kıyafetlerimizi harika bir şekilde kombin eder tamamlar ancak uzun süreli ağır küpe takmak kulak memesini hasara uğratırken yine ağır ve çok sarkan kolyelerde boynumuza zarar verecektir.

*Dar kot pantolonlar.

Son yıllarda oldukça moda olan sımsıkı dar kotlarda vücut sağlığımız için ciddi tehlike oluşturuyor. Özellikle büyüme çağında giyilen dar pantolonlar bacak şeklimizi bozarken kan dolaşımının da yavaş hareket etmesine neden olur. Bu nedenle çok dar pantolonlar giymemeye dikkat edin.

Tüm bu yazdıklarımız hemen hepimizin yaptığı hatta çok severek yaptığı ama sağlığımızı ciddi tehlikeye sokan alışkanlıklar öyle değil mi? Elbette bunlardan tamamen kopmak mümkün değil zaten özel bir şey söz konusu da değil. Ama kendimizi korumak adına bunların sıklık seviyelerini düşürebiliriz. Topuklu ayakkabıyı sadece özel günlerde bir kaç saat giyerek omurgamız eğilmez mesela. Ya da hafta da bir uzun bir küpe takmak kulağımıza hemen zarar vermez. Dediğim gibi önemli olan sıklık seviyelerini düşürmekten geçiyor arkadaşlar. Buna dikkat edelim ki sağlıklı kalalım.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

29 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 490 kez görüntülendi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git