Annem Meme Kanseri, Ne Tavsiye Edersiniz?

Annemin sol memesinde ve sol kolunun altındaki lenf bezi üstünde tümör tespit edildi. Ameliyat edildi, patoloji sonuca “invaziv ductal carsinoma” şeklinde geldi. Ardından 6 kür kemoterapi ve radyoterapiye karar verildi. Her kemoterapide 6 ilaç veriliyor. İlk kürden sonraki 5’inci günde şiddetli eklem ağrıları ve ateş şikayetiyle hastaneye gitti. Kan değerlerinin çok düşük olduğu görüldü. Kan değerlerinin düşmesi, beklenen bir durum mu, yükselmesi için ne tavsiye edersiniz? Bu arada annem her kemoterapi sonrasında ‘Granocyte34’ adlı bir iğne kullanıyor. YİĞİT ÖCAL

Prof.Dr.Erkan TOPUZ: Kemoterapi sırasında kan tablosunda değişiklikler meydana gelir. Özellikle ilk 15’inci günden sonra gerek trombositlerde gerekse beyaz ve kırmızı kürelerde azalma olur. Bu durumda kemoterapiden sonra her hafta kan sayımı yapılmalı. Eğer bunlarda düşme varsa kemoterapinin dozu yüzde 10 oranında düşürülmeli. Aynı zamanda kemoterapinin bitiminden itibaren 5 gün süreyle beyaz kan hücrelerini yükseltici ilaçlar verilmeli. Böylece hasta kemoterapiye sağlıklı bir şekilde hazırlanmış olur.

Hastanın beslenmesi de çok önemli. Annenize önerilerim şunlar:

– Kemoterapi gördüğünüz sürece haftada 2 kez yağsız kırmızı et yiyin. Haftada l kez karaciğer ızgara da kan tablonuzun yükselmesine yardımcı olur. Kara üzüm ve karadut pekmezi de faydalı olabilir.

– Kan yapımına yardımcı olduğu  için bol miktarda pazı, ıspanak ve maydanoz tüketin. Trombositlerde düşme olursa shark liver oil (köpek balığı karaciğer yağı kapsülü), omega 3, cordyceps mantarı hapı, folik asit, netle (ısırgan tableti) kullanabilirsiniz.

– Besinler dışında bazı hormonlar da kan tablosunu yükseltebilir. Doktorunuza danışarak bu ilaçları da alabilirsiniz.

memekanseri1– Kan tablonuzu yükseltmek için haftada en az 2 kez yeşil mercimek tüketin.

– Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bol bol karahindiba ve kuzukulağı yiyin. Her gün l bardak domates, l bardak havuç suyu ve kabuğuyla sıkılmış organik elma suyu için.

– Portakal, turunç, mandalina, limon gibi turunçgillerden birini seçerek kabuğu ile birlikte rondodan geçirin. Her gün 4-5 kaşık yiyin.

– Kemoterapi sırasında direncinizi artırmak için haftada 3-4 avuç arpa tüketmeye çalışın. Arpayı güveç, bulgur pilavı ya da çorba içinde tüketebilirsiniz.

– Esmer pirinç, bulgur pilavı sizin için çok faydalıdır, bu besinler: sık sık sofranızda bulundurun.

– Yoğurt, yağsız beyaz peynir ve çökeleği bol tüketin.

Kan değerlerinin düştüğü dönemde hastalar enfeksiyona yatkın hale gelir. Bu nedenle kalabalık ortamlardan uzak durun. Sebze ve meyvelerinizi çok iyi yıkadıktan sonra mutlaka sirkeli suda bekletin.

PAYLAŞ
Annem Meme Kanseri, Ne Tavsiye Edersiniz? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ZAFER KARAMAN dedi ki:

    Yukarıdaki maili gönderen arkadaşla aynı şekilde şikayetlerimiz var.Ancak benim eşim ösrojen ve progesteron hormonuna aşırı duyarlı ve hormon tetiklemesi ile hastalık meydana gelmiştir.Yukaridaki kan değerlerini yükselten gıdalar içinde hormonları arttıran var mı bilgi rica ederim.Syg.

Sayfa başına git