Baş Ağrısı ve Migreni Anında Kesen Doğal Yöntemler

Baş ağrısı daha çok ergenlik çağlarında başlayıp neredeyse hayatımızın sonuna kadar hiç ummadığımız zamanlarda ortaya çıkarak hayatımızı alt üst eden, yaşam kalitemizi düşüren ciddi bir sağlık problemidir. Kimimizi ara sıra yoklarken kimimizde migren adını verdiğimiz kronik bir hal alır ve geldiği zaman en az 3 gün geçmek bilmez bu ağrılar. Bazen stresten bazen yorgunluktan, uykusuzluktan ya da açlıktan, sıcak ya da soğuktan daha çok olumsuz durumlardan sonra başımızda ciddi bir ağrı hissederiz ve sanırım yaşı olmayan nadir hastalıklar arasında yer alır baş ağrısı.

Eğer sürekli olarak geçmeyen, geçmesi günler süren bir baş ağrınız varsa mutlaka hemen bir doktora gidip baş ağrısı nedenini araştırmalı ve gereken tedavileri başlamalısınız. Ancak migren ağrısı olanlar ilaç tedavisi sonrasında da artık ilaca karşı duyarsızlaşıp ilaca rağmen ağrıyı geçiremediklerini dile getiriyorlar. Sürekli kullanılan ilaçlara vücut bağışıklık göstermeye başlıyor ve o ilaca alıştığı için ağrıyı kesmiyor olabilir. İşte bizim vereceğimiz tavsiyeler bu tür durumlar için arkadaşlar. Bu tavsiyeleri değerlendirmenizi önerir ve baş ağrısız günler dilerim.

*Susuz kalmayın.

Bazen baş ağrınızın tek nedeni vücudunuzun susuz kalması olabilir. Günlük ihtiyaç duyulan su miktarı 2 ila 3 litre arasında değişmektedir. Eğer yeterli kadar su almazsanız bunun ilk belirtisi baş ağrısı olarak kendini gösterir. Bu nedenle başınız ağrıdığında ilaç içmek yerine büyük bir bardak oda sıcaklığında ki suyu içmeniz çok daha faydalı olacaktır.

*Temiz havaya çıkın.

Ev ve ya ofis ortamında sürekli olarak bulunmanız ve bulunduğunuz ortamın yeterince hava almaması da baş ağrısı nedenleri arasındadır. Bu nedenle özellikle de ofis ortamında çalışıyorsanız öğle aralarında mutlaka dışarı çıkıp yürüyüş yapmanızı öneririm.

*Hemen ağrı kesicilere sarılmayın.

Ağrı kesiciler kısa süreli olarak baş ağrınızı geçirmek için etki eder ancak bunun bir zararı vardır zamanla vücudunuz bu ağrılara ve ağrı kesicilere alıştığı için ara sıra olan baş ağrılarınız kısa süreli ve günlük ağrılara dönüşür ve vücut ağrı kesici etkisine de duyarsız olduğu için tedavi süreci uzar.

*Sigara ve alkol tüketmeyin.

Başınız ağrıdığı zaman kesinlikle alkol ve sigara tüketmeyin. Çünkü hem alkol hem de sigara özellikle migren ağrılarını tetikleyici niteliktedir ve ağrının şiddetini artırır.

*Bir şeyler yiyin.

Bazen baş ağrısının sebebi açlıkta olabilir. Bu nedenle başınız ağrıdığında sağlıklı atıştırmalıklar tüketin. Migren ağrısında kimileri mide bulantısı da yaşamaktadır. Başınız ağrıdığı zaman bir şeyler yemeniz midenizin bulanmasının da önüne geçecektir.

*Kafein tüketiminiz kontrollü olsun.

Kafein bazılarında alınmadığı zaman bazılarında da çok aldığı zaman baş ağrısı yapar. Her gün kahve içmeye alışkın bir kişi bu alışkanlığı aksaktığı zaman baş ağrısı ile karşılaşabildiği gibi çikolata yemek de bunun gibidir. Çünkü çikolata da kafeinli bir gıdadır. Bu nedenle bu tür gıda tüketiminizi ne az ne de çok tutun kontrollü olsun.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git