Beyin Ameliyatı Olurken Şarkı mı Söylenir Demeyin

Beyin ameliyatı olurken şarkı mı söylenir demeyin~~
Beyin ameliyatı sırasında uyanık kalması gerekiyordu ve bu da ünlü Slovenyalı opera sanatçısı Ambroz Bajec-Lapajne idi, doktorların tavsiyesi üzerine ameliyatı boyunca şarkı söyledi..

Sloven opera şarkıcısı  Ambroz Bajec-Lapajne,Glioblastoma Multiform isimli yaygın ve en agresif beyin tümörü kanser hastasıydı.. Beyin tümörlerinde en çok rastlananıdır.. GMB tanısı konan hastaların 90’dan fazlası teşhis konduktan sonra üç yıl içinde ölürken, Ambroz o bıçak altına yatmak zorunda kaldı, tedavi olarak cerrahi müdahale gerekiyordu. Kranyotomi denen açık beyin ameliyatı yapılarak kafatasında kesit yapılarak tümörü oluşturan kitleye ulaşıldı ve o kitle kesilerek oradan alındı.
Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi Tıp Merkezi ekibi lokal anesteziyle yapılan beyin ameliyatında ameliyat olan kişinin şarkı söylemesini istediler ve tüm dünya bu olaya şaşırttı..

ameliyat esnasında şarkı söyleyen tenor
Narkozun yan etkilerine maruz kalmamak için narkozu kabul etmedi bu yüzden lokal anestezi ile yapılan bu ameliyatta doktorlar her şeyin düzgün gittiğini anlayabilmek için tenora şarkı söylettiler..Franz Peter Schubert’in ‘Gute Nacht’ İyi Geceler adlı bestesini iki dakika boyunca başarıyla söyledi.
Ameliyatta şarkı söylemenin “Oldukça tuhaf bir his” olduğunu söyleyen Lapajne çekilen videoyu ve görüntüleri paylaşım sitesi Youtube’ de de yayınlandı.
Ünlü tenor, 13 Haziran 2014 de yapılan ameliyattan 1 yıl sonra yayınlanan videoların altına, “O zamandan beri 1 yıldan fazla zaman geçti ve oldukça iyiyim. Profesyonel sanat hayatıma devam ediyorum” diye yorum bıraktı..

Daha önce de yine beyin ameliyatı sırasında bir hasta gitar çalmıştı..

Aşağıdaki videodan ameliyat esnasındaki şarkıyı dinleyebilirsiniz..

beyin aeliyatı
Beyin ameliyatı olurken şarkı söyledi.
sloven tenor (2)

Sloven opera şarkıcısı  Ambroz Bajec-Lapajne
sloven tenor (1)

 

kanser tenor

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git