Böbrek Taşınız Olabilir Geç Kalmadan Belirti ve İşaretlerini Öğrenin

Böbrekler, idrar yoluyla kan, toksinler ve atıklardan gereksiz su boşaltıp vücutta son derece önemli organlardır. Böbreklerdeki idrar mesaneye giderek üretra üzerinden ayrılır.

Bununla birlikte, vücutta çözünmemiş toksinler, taşlar ve kristaller oluştururlar. Vücut küçük taşları yok eder, ancak daha büyük olanlarla aynı şeyi yapamaz.

Bu nedenle, vücuda kalır ve üretranın işlevini yerine getirmesine izin vermediğinden çok sayıda rahatsızlığa neden olurlar. Mesaneyi ve böbrekleri bağlayan boru olan üreter bir böbrek taşıyla engellendiğinde dayanılmaz ağrı yaşar.

Bunlar, gözardı etmemeniz gereken böbrek taşlarının 8 belirtisidir:

Enfeksiyonlar:

Böbrek taşları söz konusu olduğunda, bir kişi sıklıkla ağrılı idrar yapma, idrar yolu enfeksiyonları ve ateş gibi yaygın enfeksiyonlarla karşılaşır.

Hoş olmayan ve renksiz kokulu idrar:

İdrar yolu sorunları durumunda, özellikle 20 ila 40 yaşları arasındaki insanlarda idrar rengi değişebilir ve vücuttaki toksinlerin ve kimyasalların bir sonucu olan hoş olmayan bir kokuya sahip olabilir. Üstelik böbrek taşları da boyutlarını ve şeklini değiştirebilir.

Ağrılı idrar ve böbrekte ağrı:

Eğer ağrılı olduğunuzdan şüpheniz varsa, onu analiz edin. Sabah ağrısı daha sıktır, çünkü idrara çıkma gün içinde daha sıktır.

Böbrek ağrısı:

Böbrek taşları sıkıştığında böbrek taşları aniden ve şiddetli sıklıkla zamanla kötüye gitmektedir. Ayrıca, cinsel organlarda veya kasıkta ağrı ve sırtta ağrı da böbrek taşlarından kaynaklanabilir.

İdrarda kan:

Kanlı bir idrar yaygın bir işarettir ve karın ağrısına neden olur. Yani, taş ve üreter ovuşturur ve idrarın pembe veya kırmızı rengine götürür.

Terleme:

Genellikle uzaklaşıp geri dönen bu ağrı durumunda hastalık ve ter de hissedersiniz.

Sık sık ve ağrılı idrara çıkma:

Sık idrara çıkma isteği ve idrara çıkma sırasında ağrı, böbrek taşlarının en yaygın görülen belirtilerinden biridir ve dehidratasyon belirtisidir.

Kusma ve mide bulantısı:

Vücut atık çıkarılamadığında, böbrekler düzgün çalışmadığından, toksinleri yoketmenin tek yolu olarak kusman gerekebilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git